Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

„Różne oblicza Afryki” – wystawa zdjęć prof. Roberta Kłosowicza w Muzeum Afrykanistycznym w Olkuszu

W dniu 3 grudnia 2021 r. w Muzeum Afrykanistycznym w Olkuszu miał miejsce wernisaż wystawy „Różne oblicza Afryki”, na której zaprezentowano zdjęcia autorstwa prof. Roberta Kłosowicza wykonane przy okazji prowadzonych badań terenowych na kontynencie afrykańskim w latach 2010 – 2020. Wystawa, współorganizowana przez Jagiellońskie Centrum Badań Afrykanistycznych, uświetniła obchody 50-lecia Muzeum Afrykanistycznego im. Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej - pierwszych darczyńców olkuskiego muzeum, których zbiory, podarowane w 1971 roku, dały początek całej inicjatywie.

Wernisaż poprzedziła prelekcja prof. Kłosowicza pt. „Afryka ma swoją historię”, poświęcona historii Afryki w okresie przedkolonialnym, na którą zaproszono uczniów Zespołu Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu. Miłym akcentem wieńczącym całe wydarzenie był catering serwujący dania kuchni państw Maghrebu.

Wystawa oraz towarzysząca jej prelekcja zainicjowały początek współpracy między Jagiellońskim Centrum Badań Afrykanistycznych oraz Muzeum Afrykanistycznym w Olkuszu, w ramach której przewidziano kolejne wydarzenia mające na celu popularyzację wiedzy o kontynencie afrykańskim i jego mieszkańcach.

Wystawa „Różne oblicza Afryki” jest dostępna dla zwiedzających w ramach wystaw czasowych do 5 stycznia 2022 r.  w poniedziałki, czwartki i piątki od 8:00 do 16:00 oraz we wtorki i środy w godzinach od 10:00 do 18:00, serdecznie zapraszamy!

Zachęcamy również do wizyty w Muzeum Afrykanistycznym w Olkuszu i zapoznania się z wystawami stałymi, poświęconymi, m.in. kulturze Dogonów i Tuaregów, jak również z Kolekcją Sztuki i Malarstwa Czarnej Afryki. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku dawnego Szpitala św. Błażeja (działającego od 1849 roku do lat 70-tych XX wieku) przy ul. Szpitalnej 32 w Olkuszu.

Zobacz galerię zdjęć