Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Podsumowanie zbiórki pomocowej dla Ukrainy

Zakończyliśmy przyjmowanie darów w ramach zbiórki pomocowej dla Ukrainy prowadzonej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych od poniedziałku 28 lutego.

Podjęta na Wydziale akcja nie wynikała jedynie z powszechnego obecnie wśród Polek i Polaków odruchu dobrego serca i braku przyzwolenia na zło, które obserwujemy za wschodnią granicą. Tragiczny konflikt zbrojny (który bezpośrednio dotyka kilkuset członków i członkiń naszej społeczności), stanowił okazję do praktycznej weryfikacji wartości przyświecających nam jako jednostce dydaktyczno-badawczej o największym w Uniwersytecie Jagiellońskim poziomie umiędzynarodowienia - otwartości, tolerancji i wrażliwości na społeczne skutki decyzji podejmowanych na szczeblu politycznym.

Po dwóch tygodniach ciężkiej pracy, często po kilkanaście godzin dziennie, z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że wykonaliśmy dobrą pracę i pomogliśmy wielu osobom w potrzebie. Dzięki ogromnemu i bezinteresownemu zaangażowaniu wolontariuszy - nauczycieli i nauczycielek akademickich, pracowniczek administracji, a także studentów i studentek udało nam się przeprowadzić PONAD 100 akcji pomocowych. Produkty dystrybuowaliśmy na rzecz punktowych, mniejszych zbiórek skierowanych na bezpośrednią i szybką pomoc bieżącą. Nasze dary docierały zarówno do uchodźców przebywających w Krakowie, jak i do potrzebujących pozostających w Ukrainie. Wszelkie poczynania dokumentowaliśmy na bieżąco na naszych kanałach społecznościowych.

Nasze akcje pomocowe nie byłyby możliwe gdyby nie ogromne zaangażowanie darczyńców, którzy przybywali do nas z najbardziej potrzebnymi produktami. Otrzymaliśmy pomoc od osób prywatnych i od firm - zarówno tych z Polski jak i z zagranicy. Skala solidarności zaskoczyła nas w najbardziej pozytywny sposób. Udało nam się przekazać potrzebującym setki kilogramów produktów pierwszej potrzeby, żywności, ubrań, środków opatrunkowych. Ogromnie dziękujemy również wszystkim instytucjom i osobom prywatnym, z którymi współpracowaliśmy w zakresie transportu rzeczy na granicę i do Ukrainy.

Ze względu na powrót do nauki stacjonarnej na Wydziale (i co za tym idzie niemożność dalszego wykorzystywania budynku w roli magazynu) nasza akcja pomocowa zaplanowana była na dwa tygodnie. Mamy świadomość, że potrzeby nie kończą się - podobnie jak nasza chęć pomocy. Jako członkowie społeczności WSMiP UJ pozostaniemy zaangażowani w działania pomocowe w innych formułach.

Przypominamy jednocześnie, że na naszym Wydziale do odwołania trwać będzie zbiórka przyborów szkolnych dla uczniów i uczennic z Ukrainy, którzy zaczęli naukę w krakowskich szkołach. Więcej informacji znaleźć można w social mediach Koła Naukowego Amerykanistyki UJ.

Jednocześnie obiecujemy, że temat Ukrainy i pomocy Ukrainie, będący przez dwa ostatnie tygodnie priorytetem polityki informacyjnej Wydziału, nie zniknie całkowicie z naszych kanałów społecznościowych i strony internetowej. 

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tak wielkiego powodzenia rozpoczętej dwa tygodnie temu akcji pomocowej.

Слава Україні!