maj 2022

20220523

Wykład Profesor Oriane Calligaro pt. Podejście Unii Europejskiej do kwestii europejskiej tożsamości – pomiędzy dziedzictwem, kulturą i wartościami

Data: 23.05.2022
Czas rozpoczęcia: 15:00
Miejsce: On-line – MS Teams, streaming na Youtube
Organizator: dr Piotr Obacz (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ)
Kontakt: dr Piotr Obacz, piotr.obacz@uj.edu.pl, 691 409 134

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów, doktorantów i pracowników Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ do udziału w wykładzie Profesor Oriane Calligaro (European School of Political and Social Sciences, Université Catholique de Lille):

(The EU's approach to European identity – between heritage, culture and values)

Spotkanie odbędzie się 23 maja 2022 roku (poniedziałek) o godzinie 15:00 za pośrednictwem platformy MS Teams, będzie także streamingowane na żywo na Youtube.

LINKI DO SPOTKANIA:

Link do MS Teams,

Link do Youtube.

Wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość komentowania i zadawania pytań.

Profesor Oriane Calligaro pracuje w European School of Political and Social Sciences w Université Catholique de Lille, zajmuje również stanowisko profesora wizytującego w College of Europe w Brugii oraz Associate Researcher w Université libre de Bruxelles (Centrum Badań and Życiem Politycznym – CEVIPOL), jest także Współredaktorem Naczelnym czasopisma naukowego „Politique européenne”.

Profesor Calligaro specjalizuje się w problematyce polityk unijnych związanych z europejską tożsamością oraz rolą wartości w przestrzeni Unii Europejskiej, a także socjologią europejskich podmiotów politycznych, procesami decyzyjnymi w UE, grupami interesu i społeczeństwem obywatelskim w UE, historiografią integracji europejskiej.

Wykład Profesor Oriane Calligaro jest częścią cyklu ośmiu wykładów w ramach projektu „Państwo, różnorodność i bezpieczeństwo. Studia nad współzależnościami we współczesnym świecie” (“State, Diversity, and Security. Studies on Interdependencies in Contemporary World”).

HARMONOGRAM WYKŁADÓW:

28 lutego:
Prof. Avigail Eisenberg
, University of Victoria

8 marca:
Nick Pope
, były pracownik brytyjskiego Ministry of Defence, obecnie niezależny ekspert, doradca i publicysta

23 marca:
Prof. Robert O. Keohane
, Princeton University

12 kwietnia:
Prof. Bogusław Pacek
, generał dywizji w stanie spoczynku, Uniwersytet Jagielloński, Katedra Azji Wschodniej i Południowej, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu WSMiP UJ

26 kwietnia:
Prof. Artur Gruszczak
, Uniwersytet Jagielloński, Katedra Bezpieczeństwa Narodowego, Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych WSMiP UJ

10 maja:
Prof. Brygida Kuźniak
, Uniwersytet Jagielloński, Katedra Prawa Międzynarodowego Publicznego WPiA UJ

24 maja:
Prof. Oriane Calligaro
, Université Catholique de Lille

Prof. John Ishiyama
, Prezydent Amerykańskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, University of North Texas

Projekt “State, Diversity, and Security. Studies on Interdependencies in Contemporary World” jest finansowany ze środków Priorytetowego Obszaru Badawczego „Heritage”, Minigranty dydaktyczno-edukacyjne Edycja I, w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Celem projektu jest zorganizowanie cyklu nowatorskich, interdyscyplinarnych wykładów on-line z udziałem wybitnych uczonych, znakomitości życia akademickiego oraz ważnych postaci sfery publicznej z różnych krajów. Cykl wykładów dedykowany jest studentom i doktorantom Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwłaszcza Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Będzie on dla nich niezwykłą okazją do spotkania z wybitnymi ekspertami - politologami, prawnikami, specjalistami w zakresie bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych oraz, co najważniejsze, poszerzenia wiedzy i horyzontów poznawczych. Wykłady dotyczyć będą fundamentalnych problemów i wyzwań współczesności, które w zasadniczy sposób oddziałują na ludzkie życie, funkcjonowanie państw i społeczeństw i które zaważyć mogą ich na przyszłości. Dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego przedmiotowy cykl będzie tym ważniejszy, że pozwoli ukazać wybrane problemy i wyzwania nie jako wyizolowane przypadki, lecz jako elementy globalnych procesów zachodzących w warunkach współzależności, narastających wraz z postępującą globalizacją.

Kierownikiem projektu jest dr Piotr Obacz – adiunkt w Katedrze Historii Polskiej Myśli Politycznej w Instytucie Studiów Międzynarodowych i Politycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Zapraszamy wszystkich pracowników badawczo-dydaktycznych oraz studentów i doktorantów do udziału w wymienionych wyżej spotkaniach na platformie MS Teams i na Youtube.

Każdy z Państwa będzie miał przy tym możliwość komentowania i zadawania pytań na czacie.

W razie, gdyby przed spotkaniem chcieliby Państwo zgłosić pytania do zaproszonych gości lub zagadnienia, które chcieliby Państwo, by były omówione, do Państwa dyspozycji pozostaje Kierownik projektu i zarazem prowadzący spotkania dr Piotr Obacz: piotr.obacz@uj.edu.pl.

plakat wykładu, po lewej zdjęcie profesor calligaro, na górze logo wydziału i research university, po prawej szczegóły wydarzenia, pod spodem ikony youtube i teams