Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

październik 2022

20221027
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Konferencja naukowa pt. W 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) na Armię Krajową (AK) – otwarcie naboru zgłoszeń

Data: 27.10.2022 - 28.10.2022
Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, ul. Wita Stwosza 12, 31-511 Kraków
Organizator: Katedra Historii Polskiej Myśli Politycznej w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”
Kontakt: dr Piotr Obacz: piotr.obacz@uj.edu.pl, 691 409 134, P. Sylwia Walerowska-Skorut: sskorut@muzeum-ak.pl, 12 410 07 61, 602 220 892, P. Robert Springwald: rspringwald@muzeum-ak.pl, rspringwald@o2.pl, 514 642 628

Gorąco zapraszamy do udziału w konferencji naukowej pt. W 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej (ZWZ)na Armię Krajową (AK). Będzie to wydarzenie szczególne, bowiem konferencja dedykowana jest prof. dr hab. Grzegorzowi Mazurowi – wybitnemu uczonemu, znakomitemu badaczowi dziejów Polskiego Państwa Podziemnego, w 70. rocznicę Jego urodzin.

Pan Profesor jest autorem m.in. znaczącej w polskiej historiografii okresu 1939-1945 monografii poświęconej Biuru Informacji i Propagandy (BIP) SZP-ZWZ-AK; opublikowana w 1987 roku praca była wielokrotnie nagradzana. BIP był instytucją prowadzącą wielostronną działalność propagandową, oświatową, w zakresie informacji politycznej, dla potrzeb armii podziemnej. W następnych latach prof. dr hab. Grzegorz Mazur rozszerzył swe zainteresowania badawcze, publikując wiele istotnych książek, rozpraw i artykułów, poświęconych Okręgowi Kraków ZWZ-AK, dziejom Lwowa i Małopolski Wschodniej w czasie II wojny światowej – a więc Obszarowi Lwów ZWZ-AK. Nie ograniczał się przy tym wyłącznie do dziejów Polskiego Państwa Podziemnego – jest autorem biografii gen. bryg. Mieczysława Smorawińskiego, a także, z drugiej strony – monografii życia politycznego międzywojennego Lwowa. Przez wiele lat Pan Profesor współpracował z paryskimi „Zeszytami Historycznymi”, a jego wymiana listów z redaktorem Jerzym Giedroyciem została opublikowana w 3-tomowym zbiorze korespondencji między twórcą paryskiej „Kultury” a czołowymi polskimi historykami.

Będziemy zatem zaszczyceni, gdyby zgodzili się Państwo uświetnić tę wyjątkową konferencję, abyśmy mogli wspólnie podziękować prof. dr hab. Grzegorzowi Mazurowi za lata wspaniałej pracy badawczej i dydaktycznej, znaczących osiągnięć naukowych i sukcesów akademickich.

 

W wymiarze merytorycznym, konferencja ma na celu ukazanie sposobów funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Polski Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch organizmów organizacyjnych SZP-ZWZ-AK: Okręgu Kraków i Obszaru Lwów – ich specyfiki, metod działania, problemów, z jakimi się mierzyły, a także osiągniętych sukcesów i poniesionych porażek. Organizatorzy dopuszczają także możliwość zaprezentowania referatów, które pokażą związki sąsiednich jednostek ZWZ-AK: okręgów Śląsk, Kielce-Radom, Lublin, z dwoma wymienionymi powyżej.

Za szczególnym zainteresowaniem Okręgiem Kraków i Obszarem Lwów SZP-ZWZ-AK i poświęceniem im konferencji przemawia wiele argumentów, a to m.in.: a) do tej pory nie doczekały się one gruntownego omówienia naukowego i przedstawienia wyników badań w postaci osobnej monografii – organizatorzy widzą zatem konferencję jako poważny krok na drodze do przygotowania takiego opracowania naukowego; b) zróżnicowanie na ziemiach, objętych działaniem ww. jednostek organizacyjnych, pod względem narodowościowym, religijnym, politycznym i in. stwarzało szczególne warunki dla działalności SZP-ZWZ-AK – wymagają one w związku z tym uważnych studiów; c) obecność południowej granicy, co implikowało szereg ważnych problemów (vide ruch kurierski); d) ustanowienie przez Niemców w Krakowie stolicy Generalnego Gubernatorstwa, co stworzyło wiele trudności w działalności podziemnej wobec wielkiego nasycenia siłami wroga; e) przemianowanie ZWZ na AK było aktem o istotnym znaczeniu nie tylko organizacyjnym, ale również politycznym i symbolicznym, co wymaga uwzględnienia w badaniach historycznych. Co więcej, konferencja ukaże ważną rolę Krakowa – konspiracji krakowskiej – na ogólnopolskiej mapie Polskiego Państwa Podziemnego.

Materialnym efektem wystąpień i debat podczas konferencji będzie monografia zbiorowa traktująca o przedmiotowej problematyce, która przyjmie charakter księgi pamiątkowej, dedykowanej prof. dr hab. Grzegorzowi Mazurowi.

 

Informacje organizacyjne:

  • Zgłoszenia na konferencję prosimy przesyłać do dnia 18 września 2022 r. na adres: konferencja2022@muzeum-ak.pl
  • Zgłoszenia powinny być przygotowane na załączonym formularzu zgłoszeniowym.
  • Udział w konferencji jest bezpłatny.
  • Językiem konferencji jest język polski.
  • Artykuły do monografii pokonferencyjnej będą mogły zgłosić osoby, które wzięły czynny udział w konferencji (z referatem).

 

Harmonogram:

  • do 18 września 2022 r. – przesyłanie formularzy zgłoszeniowych
  • do 25 września 2022 r. – informacja o przyjęciu referatu
  • do 2 października 2022 r. – ogłoszenie programu konferencji
  • 27-28 października 2022 r. – konferencja

 

Dane kontaktowe:

Wszelkie zapytania, prośby, a także zgłoszenia konferencyjne, prosimy kierować na adres: konferencja2022@muzeum-ak.pl

W razie potrzeby, istnieje możliwość bezpośredniego kontaktu z jednym z organizatorów: