maj 2023

20230529

Stacjonarne spotkanie z Profesorem Michaelem Byersem (University of British Columbia)

Data: 29.05.2023
Czas rozpoczęcia: 13:15
Miejsce: Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, sala 202
Organizator: dr Piotr Obacz (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ)
Kontakt: dr Piotr Obacz, piotr.obacz@uj.edu.pl, 691 409 134

Serdecznie zapraszamy Studentki i Studentów oraz Pracowniczki i Pracowników Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, jak również PTNP i PTSM do udziału w stacjonarnym spotkaniu z Profesorem Michaelem Byersem.

Profesor Byers wygłosi wykład pt. Who Owns Outer Space?, nawiązujący do Jego najnowszej książki o takim właśnie tytule, napisanej wraz z astrofizykiem Aaronem Boleyem i wydanej nakładem Cambridge University Press.

Spotkanie odbędzie się 29 maja 2023 roku (poniedziałek) o godzinie 13:15 w sali 202 budynku Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość komentowania i zadawania pytań.

Studenci, którzy wezmą udział w spotkaniu otrzymają certyfikaty.

Profesor Michael Byers jest pracownikiem Katedry Badań nad Polityką Światową i Prawem Międzynarodowym Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Jest także współprzewodniczącym Instytutu Przestrzeni Kosmicznej, międzynarodowej sieci ekspertów, prowadzących transdyscyplinarne badania nad wielkimi wyzwaniami związanymi z eksploracją i wykorzystywaniem przestrzeni kosmicznej.

Profesor Michael Byers był wykładowcą Jesus College i Oxford University, profesorem prawa na Duke University oraz profesorem wizytującym w uniwersytetach w Cape Town, Tel Awiwie, Nord i Nowosybirsku.

Abstrakt wykładu:

Can we mine the Moon? Will space debris prevent future launches? Can Elon Musk really colonize Mars? All of these questions are highly pertinent today. For space has become a very busy place, with 180 launches occurring in 2022 alone. It is an important part of the global economy, involving nearly half-a-trillion dollars of activity annually. It is also increasingly militarized, through the heavy use of Earth imaging and communications satellites and the related development of anti-satellite weapons. At the same time, space still sees considerable cooperation, including between the United States and Russia on the International Space Station. And now, rapid technological developments such as reusable rockets are opening the door to space mining and the future human settlement of other celestial bodies. All these developments create challenges for national and international policy makers. They also cast new light onto the disciplines of international relations and international law and their traditional problems and theories.