Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20230119

Ukraina wobec rosyjskiej agresji. Problemy bezpieczeństwa państwa, społeczeństwa oraz regionu.

Data: 19.01.2023
Czas rozpoczęcia: 10:00
Miejsce: Transmisja online
Organizator: Polskie Towarzystwo Geopolityczne; Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego; Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego; Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kontakt: anna.januszewska@uj.edu.pl; konrad.1.kulig@uj.edu.pl
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/2gOQWem7F

Serdecznie zapraszamy na pierwsze, polsko – ukraińskie seminarium naukowe poświęcone wielonurtowej refleksji nad sytuacją Ukrainy zmagającej się od blisko roku z bezprecedensową, rosyjską agresją.

Pełnoskalowa inwazja rozpoczęta przez Federację Rosyjską bez wypowiedzenia wojny skutkowała do tej pory dziesiątkami istnień ludzkich, zarówno po stronie żołnierzy jak i bezbronnych cywilów. Wymuszone ostrzałem i natarciem wrogich, rosyjskich sił wojenne migracje, bestialskie mordy i tortury na niewinnych mieszkańcach zajętych miejscowości, niszczenie kluczowej dla egzystencji infrastruktury, nielegalna inkorporacja terenów okupowanych a także cyniczna polityka informacyjna i pełna gróźb propaganda to jedynie część zjawisk, które będą analizowane przez międzynarodowe grono badaczy, którym drogie są nie tylko naukowa rzetelność i fachowość, ale także humanistyczne wartości. Bez tych ostatnich niepodobna myśleć o pokojowej, równoprawnej i twórczej koegzystencji społeczeństw, narodów i państw.

Seminarium przyjęło ograniczoną co do uczestnictwa formułę ale dzięki transmisji na profilach organizatorów na platformie Facebook wszyscy problematyką zainteresowani zyskają okazję do śledzenia dyskusji i oceny stanowisk zarówno ukraińskich jak i polskich badaczy.

Organizatorami wydarzenia, którego przekaz internetowy odbędzie się na żywo w najbliższy czwartek, 19 stycznia w godz. 10.00 – 15.00 są : Polskie Towarzystwo Geopolityczne, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz gospodarz spotkania – Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Patronat na wydarzeniem objął Dziekan WSMiP UJ, Pan prof. Paweł Laidler.

Honorowego patronatu seminarium udzielił Pan Wiaczesław Wojnarowskyj, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie.

 

Pliki do pobrania
Program seminarium