Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Międzynarodowa Konferencja Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, pt. Polinezja Francuska – jak bardzo francuska?

Termin: 16.12.2011
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska
Organizator: Towarzystwo Doktorantów UJ, Instytut Filologii Romańskiej UJ i Koło Naukowe Historyków Studentów UJ

W piątek 16 grudnia 2011 r., w godzinach 10.00-19.00, w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie odbędzie się IV Międzynarodowa Konferencja Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, pt. Polinezja Francuska – jak bardzo francuska?

 
Wydarzenie, współorganizowane przez Towarzystwo Doktorantów UJ, Instytut Filologii Romańskiej UJ i Koło Naukowe Historyków Studentów UJ, honorowym patronatem objął Konsul Generalny Francji w Krakowie, J.E. Alexis Chahtahtinsky. 
 
Prezentowane wykłady ukażą Polinezję Francuską kompleksowo: poruszone będą kwestie jej znaczenia w polityce i gospodarce, historii, prób jądrowych, ale także sprawy życia codziennego, jak tradycja tatuowania ciała, muzyka czy kuchnia. Nie zabraknie polinezyjskich obrazów, zarówno pędzla Gauguina, jak i filmów dokumentalnych w reżyserii Jacquesa Navarro-Rovira (Makatea, zapomniana wyspa; Mój markizyjski brat; Dar). Konferencji towarzyszy wystawa zdjęć Jerzego Grębosza i Anny Hleb-Koszańskiej pt. Ia ora na! Oblicza Polinezji Francuskiej. Organizatorzy przewidzieli dodatkowe atrakcje, jak pokaz tańca w wykonaniu Zespołu Muzyki Hawajskiej Pearly Shells i polinezyjski poczęstunek.
 
Próby nuklearne, kwestie niepodległości, zmiany cywilizacyjne – tematy trudne sąsiadują z obrazami z marzeń o wyspach Pacyfiku: piękni Polinezyjczycy, perły, tatuaże, plecione maty, błękitne zatoki, bujna roślinność i bogactwo oceanu. Ta grudniowa podróż z Krakowa na Tahiti jest nie tylko okazją do odkrycia fascynującej, odmiennej kultury ludności po drugiej stronie globu, ale także inspiracją do spełniania własnych marzeń. Szczegółowy program Konferencji znajduje sie w załączniku:
 
Data opublikowania: 12.12.2011
Osoba publikująca: Michał Olaś