Termin: 07.10.2014

7 października 2014 roku odbędzie się konferencja "Stosunki dyplomatyczne Rzeczypospolitej Polskiej ze Stolicą Apostolską za pontyfikatu Jana Pawła II w latach 1989-2005". Organizatorem wydarzenia jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II
w Krakowie i Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Celem konferencji jest przedstawienie polityki zagranicznej III Rzeczypospolitej Polskiej
w stosunku do Stolicy Apostolskiej w czasie pontyfikatu Ojca Świętego i kształtu stosunków dyplomatycznych obu państw po podpisaniu konkordatu w 1993 roku. Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjęli prof. Władysław Bartoszewski, prof. Andrzej Zoll, ks. bp prof. Tadeusz Pieronek, ks. prof. Józef Krukowski.

Spotkanie odbędzie się w sali wystawowej Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33 w Krakowie. Konferencja zostanie podzielona na dwa panele. Pierwszy dotyczy stosunków dyplomatycznych III Rzeczypospolitej Polskiej ze Stolicą Apostolską za pontyfikatu Jana Pawła II przed 1993 i po podpisaniu konkordatu. Podczas drugiej sesji przedstawione zostanie stanowisko przedstawicieli mediów, podejmujących problematykę relacji Kościół - Rząd. Każdy z dwóch paneli zakończony zostanie dyskusją.

Konferencja jest kontynuacją zeszłorocznego międzynarodowego spotkania pt. "Stolica apostolska na arenie międzynarodowej w okresie pontyfikatu Jana Pawła II – 1978-2005", którą Instytut organizował wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prof. Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej - Piotr Nowina-Konopka i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Podczas wydarzenia prezentowana będzie wystawa #Polska-Watykan #Konkordat #1989-2005 przedstawiająca zdjęcia ze spotkań papieża z przedstawicielami polskiej sceny politycznej.

Program konferencji oraz inne materiały konferencyjne znajdą w zakładce Biuro Prasowe na stronie www.idmjp2.pl od 26 września br. Serdecznie zapraszamy!

Data opublikowania: 28.09.2014
Osoba publikująca: Michał Olaś