„Wartości w polityce. Doświadczenie Polski i Rosji" – międzynarodowa konferencja naukowa

Termin: 24.09.2012 - 25.09.2012
Miejsce: Collegium Maius - Sala im. Bobrzyńskiego, ul. Jagiellońska 15
Organizator: Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ oraz Wydział Politologii Państwowego Uniwersytetu Moskiewskiego im. M. Łomonosowa

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z Wydziałem Politologii Państwowego Uniwersytetu Moskiewskiego im. M. Łomonosowa zapraszają do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej „Wartości w polityce. Doświadczenie Polski i Rosji. Ценности в политике. Опыт Польши и России", która odbędzie się w Krakowie w dniach 24-25 września 2012 roku.

Konferencja stanowi ważne wydarzenie naukowe w ramach cyklu spotkań polsko-rosyjskich, których współorganizatorami są z jednej strony Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, z drugiej Wydział Politologii Państwowego Uniwersytetu Moskiewskiego im. M. Łomonosowa.

Zawarte w 2011 roku porozumienie o współpracy pomiędzy naszymi ośrodkami naukowo-dydaktycznymi wraz z projektowaną do podpisania umową o współpracy z Państwowym Uniwersytetem w Sankt Petersburgu (lipiec 2012 rok) są znaczącym świadectwem rozwijania kontaktów oraz współpracy pomiędzy ośrodkami Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej.

W ramach realizowanego projektu polsko-rosyjskiej współpracy w zeszłym roku odbyła się w Moskwie (23-24 09. 2011) pierwsza w cyklu Międzynarodowa Rosyjsko-Polska Konferencja Naukowa „Польша и Россия проблемы взаимного восприятия" (Polska i Rosja problemy wzajemnego postrzegania się), której gospodarzem był Wydział Politologii Państwowego Uniwersytetu Moskiewskiego im. M. Łomonosowa.

Celem przedsięwzięcia ma być także prowadzenie dialogu i budowanie więzi międzykulturowych w poszanowaniu odrębności narodowej i kulturowej oraz wzajemne przezwyciężanie barier, stereotypów i uprzedzeń. Na zaproszenie do uczestnictwa w konferencji odpowiedzieli goście z największych, najbardziej liczących się ośrodków naukowych. W obradach wezmą udział czołowi politolodzy rosyjscy – związani z Uniwersytetem Moskiewskim, Uniwersytetem w Sankt-Petersburgu, Uniwersytetem im. E. Kanta w Kaliningradzie oraz politolodzy z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ i innych wiodących ośrodków badań politologicznych w Polsce (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie).

Przygotowywane przez naukowców referaty oraz przebieg dyskusji w ramach „okrągłego stołu" poświęconego pojmowaniu suwerenności zostaną opublikowane w formie recenzowanej monografii naukowej, która zostanie wykorzystana jako pomoc naukowa w kształceniu polskich i rosyjskich studentów.

Szczegółowy program konferencji [pobierz, PDF]
Data opublikowania: 23.09.2012