"Political Science in Europe at the Beginning of the 21st Century" – nowa publikacja pod redakcją pracowników Wydziału

Z przyjemnością informujemy, że ukazała się publikacja pod redakcją pracowników Zakładu Teorii Polityki i Państwa Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ pt. "Political Science in Europe at the Beginning of the 21st Century" (Barbara Krauz-Mozer, Małgorzata Kułakowska, Piotr Borowiec, Paweł Ścigaj [red.], Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2015, s. 610).

Spis treści książki jest dostępny na stronie Wydawnictwa UJ. Poniżej znajdą Państwo streszczenie publikacji, słowo wstępne Redaktorów oraz fragmenty recenzji prof. zw. dr hab. Andrzeja W. Jabłońskiego (Uniwersytet Wrocławski).

Streszczenie

Książka, zatytułowana „Political Science in Europe at the beginning of the 21st century" (Stan europejskiej politologii na początku XXI wieku) przedstawia stan nauk politycznych w 27 krajach europejskich. Oryginalność tego akademickiego projektu polega na tym, iż pozwala on porównać sytuację w Europie Zachodniej i Wschodniej w ostatnich latach.

Każdy rozdział przygotowany został przez naukowców reprezentujących poszczególne społeczności politologów. Kraje, które wzięły udział w projekcie to (w porządku alfabetycznym): Austria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Norwegia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, i Włochy.

Głównym celem książki była prezentacja stanu nauk politycznych w Europie w pierwszej dekadzie XXI wieku, uwzględniająca ich pozycję, główne osiągnięcia, jak również wyzwania i szanse rozwoju. Poszczególne rozdziały prezentują zatem informacje dotyczące historycznego i instytucjonalnego kontekstu uprawiania nauki o polityce w danym kraju, opisują pozycję politologii w ramach systemu nauczania oraz formy nauczania politologicznego. Autorzy podają informacje statystyczne dotyczące politologów - badaczy, jak również dane dotyczące osób studiujących nauki polityczne na studiach licencjackich i magisterskich. Opisane są również zmiany związane z wprowadzeniem w krajach europejskich systemu Bolońskiego.

Autorzy uwzględniają ponadto dominujące zainteresowania badawcze i strategie rozwoju nauk politycznych oraz prognozują przyszłe zmiany i możliwości transformacji. Obraz europejskiej politologii wyłaniający się na kartach książki jest zatem wielobarwny i różnorodny.

Słowo wstępne Redaktorów

Praktyczny charakter nauki o polityce wyrażający się w zdolności do zbudowania zintegrowanej ekspertyzy politycznej, do stawiania ogólnych pytań o politykę i polityczność, możliwości rozważania stosowanych paradygmatów i teorii już w warstwie opisu zjawisk i procesów politycznych – może z niej uczynić platformę dla wspólnej interdyscyplinarnej dyskusji nad politycznym wymiarem ludzkiej egzystencji.

Przy okazji warto przypomnieć, że politologia nie jest dziedziną badań i wiedzy naukowej, którą można się zajmować na studiach, a potem zapomnieć. To nauka bezpośrednio powiązana z kwestiami, od których zależy jakość naszego życia. Zrozumienie wiedzy politologicznej, umożliwia skuteczniejsze uczestnictwo w życiu publicznym; dzięki niej w polityce daje się dostrzec paradoksalny związek między tym, co osobiste, a tym co społeczne – politologia zgłębia tę osobliwość.

Z recenzji prof. zw. dr hab. Andrzeja W. Jabłońskiego (Uniwersytet Wrocławski)

Artykuły zamieszczone w niniejszym tomie powinny być obowiązkową lekturą dla każdego, kto zajmuje się lub w przyszłości zamierza się zająć badaniami i dydaktyką politologiczną. Zawierają ogromny ładunek wiedzy na temat stanu aktualnego politologii europejskiej jako dyscypliny akademickiej mającej długie tradycje, ale podlegającej nieustannej modernizacji, zgodnie ze zmianami jakie zachodzą w społeczeństwie i polityce. Praca stanowi całościowy i spójny tom stworzony przez grono autorów niemal z całej Europy.

Pomysłodawcom i koordynatorom projektu z Uniwersytetu Jagiellońskiego udało się zainspirować i stworzyć prawdziwie europejski zespół badaczy.

Czytelnik znajdzie tu rzetelny opis aktualnego stanu studiów politologicznych w większości państw europejskich. Znajdzie solidnie udokumentowane i uporządkowane w tabelach i wykresach informacje na temat liczebności studiów, oraz preferencji studentów dotyczących specjalizacji w ramach politologii. Książka pozwala zapoznać się z ofertą dydaktyczną i tematyką projektów badawczych prowadzonych w różnych ośrodkach akademickich w Europie.

Wszystkie zamieszczone w zbiorze opracowania zawierają nie tylko rzetelnie przygotowaną i czytelnie przedstawioną wiedzę o historii i stanie politologii w poszczególnych krajach, ale także cenne refleksje na temat przyszłości i sugestie zmian które mogą pomóc w przeprowadzeniu dyscypliny przez trudne dla nauk społecznych czasy, które w wielu krajach są już faktem, a w innych są dopiero spodziewane. (…) Praca będzie z pewnością przedmiotem zainteresowania politologów europejskich.

Data opublikowania: 15.09.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz