Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Orthodoxy versus Post-Communism?: Belarus, Serbia, Ukraine and the Russkiy Mir - nowa publikacja autorstwa pracowników naszego Wydziału

Uprzejmie informujemy, że ukazała się publikacja autorstwa dr Michała Wawrzonka oraz dr Mirelli Korzeniewskiej-Wiszniewskiej:

Autor: Michał Wawrzonek, Nelly Bekus, Mirella Korzeniewska-Wiszniewska

Tytuł publikacji

  • w języku angielskim: Orthodoxy versus Post-Communism?: Belarus, Serbia, Ukraine and the Russkiy Mir.

Nazwa wydawnictwa: Cambridge Scholars Publishing

Miejsce i data wydania: Newcastle upon Tyne, wrzesień 2016

Ilość stron: 340

Ilość arkuszy wydawniczych: 18

Numer ISBN/ISSN: ISBN (10): 1-4438-9538-5, ISBN (13): 978-1-4438-9538-5

Słowa kluczowe

  • w języku polskim: prawosławie, postkomunizm, kultura polityczna, Ukraina, Białoruś, Serbia, „russkiy mir”;
  • w języku angielskim: Orthodoxy, post-communism, political culture, Ukraine, Belarus, Serbia, “russkiy mir”.

Opis publikacji:

Postkomunizm stanowi specyficzny typ kultury politycznej, która zdominowała rzeczywistość społeczną w Europie Środkowej i Wschodniej przez ostatnie 25 lat. Jednym z charakterystycznych zjawisk w tym regionie było religijne odrodzenie w społeczeństwach, które w XX wieku doświadczyły intensywnej ateizacji prowadzonej w warunkach komunistycznego totalitaryzmu. Proces ten można było także zaobserwować na przykładzie Ukrainy, Białorusi i Serbii. Tradycyjnie w tych krajach dominowało wyznanie prawosławne i kulturowo należą one do wschodniochrześcijańskiego kręgu cywilizacji europejskiej.

Niewątpliwie we wszystkich trzech przypadkach prawosławie, w tym także instytucje, które je reprezentują (Cerkwie) oraz powiązana z nim symbolika stały się ważnym elementem kultury politycznej. Główny cel książki, to próba analizy wpływu prawosławia na zachowania polityczne, wartości i przekonania dotyczące takich kwestii jak: dziedzictwo komunizmu, postawy wobec “Zachodu”, Unii Europejskiej, demokracji oraz sposoby konceptualizacji ukraińskiej, białoruskiej i serbskiej tożsamości kulturowej i narodowej.

Pozornie gotowe odpowiedzi na kontrowersje związane z tymi kwestiami zawiera koncepcja „russkiego miru”. W ostatnich latach była ona intensywnie promowana przez władze Federacji Rosyjskiej (w tym także przez przedstawicieli patriarchatu moskiewskiego). Niezwykle interesującym wydaje się problem, na ile formuła „prawosławnej cywilizacji” zawarta w koncepcji „russkiego miru” pasuje do innych, tradycyjnie postrzeganych jako prawosławne, nierosyjskich społeczeństw postkomunistycznych. Kwestia ta staje się jeszcze bardziej intrygująca w kontekście takich wydarzeń i zagadnień, jak: tzw. „euromajdan” i kształtowanie się społeczeństwa obywatelskiego w Ukrainie, integracja Serbii z UE, potencjalne możliwości stabilizacji/zmiany obecnego reżimu w Białorusi oraz perspektywy dla hegemonii Moskwy na obszarze postsowieckim.

 

Spis treści

Data opublikowania: 08.10.2016
Osoba publikująca: Patrycja Niedźwiedzka