Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dziennik. 1918–1921 - nowa publikacja autorstwa pracowników naszego Wydziału

Uprzejmie informujemy, że ukazała się publikacja autorstwa dr hab. Piotra Bilińskiego, prof. UJ oraz dr Pawła Plichty:

Autor: Piotr Biliński, Paweł Plichta

Tytuł publikacji

  • w języku polskim: Władysław Konopczyński, Dziennik. 1918–1921, cz. 1–2.
  • w języku angielskim: Wladyslaw Konopczyński, Diary. 1918–1921, Vol. 1–2.

Nazwa wydawnictwa: Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Ośrodka Myśli Politycznej

Miejsce i data wydania: Warszawa–Kraków 2016

Ilość stron: część 1 – ss. 508; część 2 – ss. 478

Numer ISBN/ISSN: 978-83-65248-09-1 (MHP), 978-83-62628-97-1 (OMP)

Seria: 100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki (tomy: IV/1 i IV/2)

Słowa kluczowe

  • w języku polskim: Władysław Konopczyński, Kraków, Uniwersytet Jagielloński, Polska, Szwecja, historia, kultura, inteligencja, ziemiaństwo;
  • w języku angielskim: Wladyslaw Konopczyński, Krakow, Jagiellonian University, Poland, Sweden, History, Culture, Intelligentsia, Polish Landed Gentry.

Opis publikacji:

Władysław Konopczyński, Dziennik. 1918–1921 – to ważne wydawnictwo źródłowe. Książka oddana właśnie do rąk czytelników stanowi kolejny czwarty tom z serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki” opracowanej przez Muzeum Historii Polski, a której pomysłodawcą jest prof. dr hab. Andrzej Friszke, członek Rady Muzeum i wybitny historyk dziejów Polski XX wieku. Celem serii wydawniczej jest uczczenie pamięci zasłużonych budowniczych Polski niepodległej w 1918 roku.
Seria to zbiór kilkunastu niepublikowanych lub dawno nie wznawianych pamiętników oraz dzienników czołowych postaci polskiego życia publicznego. Pokazuje kulisy życia politycznego i intelektualnego II Rzeczypospolitej, ale także czasów pierwszej i drugiej wojny światowej. Ważne źródła historyczne mogą służyć zarówno badaczom historii, jak i szerszemu gronu czytelników.
Dziennik Władysława Konopczyńskiego należy do źródeł wcześniej niepublikowanych i poza kilkoma wyjątkami – dotychczas nieznanych historykom i niewykorzystanych w historiografii. Jego rękopisy przechowywane w prywatnym archiwum rodziny Konopczyńskich w Warszawie, udostępnione zostały do badań naukowych przez spadkobierców w 1999 roku. Składa się na nie 167 zeszytów pochodzących z lat 1895-1952. Zeszyty z lat 1918-1921 przepisane z rękopisu [w książce znajdują się fotografie przykładowych kart], skolacjonowane, opracowane [aparat naukowy: przypisy, tłumaczenia, biogramy, uwspółcześniona ortografia, indeksy: osobowy, nazw geograficznych i geograficzno-politycznych, dwie mapy i tablica genealogiczna] właśnie opublikowane zamykają pierwszy okres kilkuletnich prac wydawniczych. W ramach grantu „OPUS 8: Narodowego Centrum Nauki pt. „Władysław Konopczyński (1880-1952). Dzienniki” realizowane jest bowiem jedno z zadań opracowanie kolejnych zeszytów z lat 1922-1926.
Dziennik to świetnie źródło dla historyków, kulturoznawców, miłośników Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego, badaczy kultury intelektualnej przełomu XIX i XX wieku, dyplomacji, relacji międzykulturowych, stosunków międzynarodowych np. polsko-szwedzkich. Wielowymiarowa działalność Konopczyńskiego m.in. jego udział w pracach polskiej delegacji na konferencję pokojową w Paryżu, kontakty z uczonymi w kraju i zagranicą dają wgląd nie tylko w życie konkretnej rodziny ziemiańskiej - poprzez koligacje znajdujemy w niej wiele znanych i znamienitych postaci - ale też w stosunki społeczne, relacje w krakowskim, polskim, europejskim środowisku naukowym.

Data opublikowania: 16.11.2016
Osoba publikująca: Patrycja Niedźwiedzka