Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Art Museums in Australia - nowa publikacja pracownika naszego Wydziału

Uprzejmie informujemy, że ukazała się nowa publikacja dr Katarzyny Jagodzińskiej.

Autor: Katarzyna Jagodzińska

Tytuł publikacji: Art Museums in Australia

Nazwa wydawnictwa: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Miejsce i data wydania: Kraków 2017

Ilość stron: 292

Ilość arkuszy wydawniczych: 18,4

Numer ISBN/ISSN: 978-83-233-4336-3

Słowa kluczowe

  • w języku polskim: muzea sztuki, Australia
  • w języku angielskim: art museums, Australia

Opis publikacji:

W jakim stopniu australijskie muzea sztuki odzwierciedlają zmiany zachodzące w muzeach na całym świecie na początku XXI wieku? Co wyróżnia muzea w Australii? Przed jakimi wyzwaniami dzisiaj stoją? Jaki jest ich stosunek do historii, polityki i tożsamości? Dlaczego wciąż powstają nowe muzea? Te i szereg innych zagadnień kluczowych dla współczesnych studiów muzealnych zostały podjęte przez Katarzynę Jagodzińską w książce „Art Museums in Australia”.

Dyrektorzy muzeów, kuratorzy, kolekcjonerzy i badacze opowiadają o swoich instytucjach i przybliżają panoramę muzeów w Australii, zarówno w ujęciu historycznym, jak i dzisiaj. Książka omawia naturę współczesnych muzeów sztuki, ich konteksty, relacje, wyzwania i plany.

Książka zawiera teoretyczne wprowadzenie do muzeów sztuki w Australii, prezentacje piętnastu wybranych muzeów oraz zbiór dwudziestu czterech wywiadów. Badania zostały przeprowadzone w Australijskim Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie w Melbourne.

 

Katarzyna Jagodzińska – doktor historii sztuki. Adiunkt w Instytucie Europeistyki UJ oraz główny specjalista w Instytucie Dziedzictwa Europejskiego w Międzynarodowym Centrum Kultury. Prowadzi badania z zakresu studiów muzealnych, dziedzictwa kulturowego i komunikacji w kulturze. Autorka książki  „Czas muzeów w Europie Środkowej. Muzea i centra sztuki współczesnej (1989–2014)” (Kraków 2014) oraz licznych artykułów z zakresu muzeologii i sztuki.