Nowe miejsca nowej sztuki w Europie Środkowej - nowa publikacja autorstwa pracownika naszego Wydziału

Uprzejmie informujemy, że w wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się praca autorstwa Katarzyny Jagodzińskiej

Autor: Katarzyna Jagodzińska

Tytuł publikacji: Nowe miejsca nowej sztuki w Europie Środkowej

Nazwa wydawnictwa: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS

Miejsce i data wydania: Kraków 2019

Ilość stron: 293

Ilość arkuszy wydawniczych: 18,6

Numer ISBN/ISSN: 97883-242-3523-0

Słowa kluczowe:

• w języku polskim: muzea sztuki współczesnej, centra sztuki współczesnej, Europa Środkowa
  • w języku angielskim: museums of contemporary art, centres of contemporary art, Central Europe

Opis publikacji:

Muzealny boom w Europie Środkowej trwa nieprzerwanie od lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Powstają nowe muzea sztuki nowoczesnej i współczesnej, centra sztuki i galerie, otwierane są nowe skrzydła i oddziały istniejących muzeów sztuki. Stale zmieniający się ekosystem instytucji sztuki jest integralną częścią światowego boomu, ma on jednak swoje szczególne oblicze związane z historycznymi uwarunkowaniami naszego regionu. Europa Środkowa w sposób nagły, gwałtowny i masowy zaczęła wypełniać się projektami, a następnie realizacjami nowych miejsc dla sztuki – ich obecność stworzyła niespotykane dotąd możliwości w zakresie prezentacji kolekcji, organizacji wystaw i innych działań programowych, zapewniły właściwe warunki przechowywania zbiorów, zwiększyły komfort zwiedzających. W tym samym czasie zmieniła się też filozofia działania muzeów, którą streszczają słowa-klucze: otwartość, uczestnictwo, partycypacja.

Na książkę składają się głosy dyrektorów, właścicieli i kuratorów wybranych instytucji, a także kolekcjonerów i badaczy z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Tematem wywiadów jest zmiana – zmiana zachodząca w instytucjach oraz zmiana kontekstu, w jakim działają, zarówno fizycznego, jak też społecznego, ekonomicznego czy politycznego.

Fragment książki: https://www.architekturaibiznes.pl/aktualnosci/muzeum-sztuki-nowoczesnej,1758.html

Strona wydawcy: https://universitas.com.pl/produkt/3895/Nowe-miejsca-nowej-sztuki-w-Europie-Srodkowej

okładka