Museums and Centers of Contemporary Art in Central Europe after 1989 - nowa publikacja autorstwa pracownika naszego Wydziału

Uprzejmie informujemy, że w wydawnictwie Routledge ukazała się praca Katarzyny Jagodzińskiej

Autor: Katarzyna Jagodzińska

Tytuł publikacji: Museums and Centers of Contemporary Art in Central Europe after 1989

Nazwa wydawnictwa: Routledge

Miejsce i data wydania: London 2019

Ilość stron: 274

Ilość arkuszy wydawniczych: 19

Numer ISBN/ISSN: 978-1-138-55431-3

Słowa kluczowe

• w języku polskim: muzea sztuki współczesnej, centra sztuki współczesnej, Europa Środkowa
  • w języku angielskim: museums of contemporary art, centers of contemporary art, Central Europe

Opis publikacji:

Książka „Muzea i centra sztuki współczesnej w Europie Środkowej po 1989 roku” to kompleksowe studium ekosystemu muzeów i centrów sztuki w Czechach, w Polsce, na Słowacji i na Węgrzech. Na przestrzeni minionych trzydziestu lat książka omawia zjawisko muzealnego boomu w regionie, koncentrując się na społeczno-politycznych wpływach i zależnościach, a także debatach, które miały znaczący wpływ na rozwój muzeów i centrów sztuki.

Przedmiotem książki są nowe instytucje powstałe w nowych warunkach po 1989 roku, jednak zostały one umieszczone w kontekście historycznym instytucji w regionie, jak i poza nim. W ten sposób książka pozwala uchwycić modele i wzory funkcjonowania zaczerpnięte z innych krajów

Książka podejmuje między innymi zagadnienia prywatnego i publicznego mecenatu, architektury oraz zmieniających się wizji narodowych muzeów sztuki, na gruncie których autorka pokazuje wspólną tożsamość regionalną instytucji muzealnych. Wydana w języku angielskim książka jest ważną pozycją z zakresu studiów muzealnych, ale też stanowi cenne odczytanie Europy Środkowej doby transformacji i po okresie transformacji z perspektywy nowych i przeobrażających się instytucji sztuki.

Strona wydawcy: https://universitas.com.pl/produkt/3895/Nowe-miejsca-nowej-sztuki-w-Europie-Srodkowej

Fragmenty książki dostępne w Google Books https://books.google.pl/books?id=CM-gDwAAQBAJ&printsec=frontcover&hl=pl&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false

okładka

Katarzyna Jagodzińska – doktor historii sztuki. Adiunkt w Instytucie Europeistyki UJ oraz główny specjalista w Instytucie Dziedzictwa Europejskiego w Międzynarodowym Centrum Kultury. Redaktorka w czasopiśmie „Architektura & Biznes”. Prowadzi badania z zakresu studiów muzealnych, dziedzictwa kulturowego i komunikacji w kulturze. Autorka książek „Czas muzeów w Europie Środkowej. Muzea i centra sztuki współczesnej (1989–2014)” (Kraków, 2014), „Art Museums in Australia” (Kraków, 2017), „Nowe miejsca nowej sztuki w Europie Środkowej” (Kraków, 2019) oraz Museums and Centers of Contemporary art in Central Europe after 1989” (Routledge, 2019). Stypendystka Group of Eight (2014/2015) w Australijskim Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie w Melbourne oraz Corbridge Trust na Uniwersytecie w Cambridge (2013).