Civil-Military Cooperation in International Interventions. The Role of Soldiers - nowa publikacja pracowniczki naszego Wydziału

Z przyjemnością informujemy, że nakładem wydawnictwa Routledge ukazała się monografia pt. „Civil-Military Cooperation in International Interventions. The Role of Soldiers” autorstwa Agaty Mazurkiewicz.

Autor: Agata Mazurkiewicz

Tytuł publikacji

• w języku angielskim: Civil-Military Cooperation in International Interventions. The Role of Soldiers

Nazwa wydawnictwa: Routledge

Miejsce i data wydania: Londyn – Nowy Jork 2022

Ilość stron: 172

Numer ISBN/ISSN: 9780367746827

Seria: Cass Military Studies

Ilość punktów: 300

Inne: link do publikacji na stronie wydawictwa

Słowa kluczowe

• w języku polskim: współpraca cywilno-wojskowa; CIMIC; NATO; teoria roli; konflikt roli; wojownik; strażnik pokoju
  • w języku angielskim: civil-military cooperation; CIMIC; NATO; role theory; role conflict; warrior; peacekeeper

Opis publikacji:

This book investigates the challenges related to civil-military cooperation (CIMIC) and offers a new perspective by examining the social role of NATO CIMIC soldiers.

The intertwining of the civilian and military spheres has become a significant part of the contemporary security environment. However, the relationship between the military and civilian actors is often troubled, filled with misunderstandings and rivalry. In their duty to provide a link between the military and diverse civilian environment, soldiers involved in CIMIC are exposed to varied, often-conflicted expectations that make up their social role and put stress on their performance and the effectiveness of CIMIC. By drawing on analysis of NATO CIMIC documents and a series of interviews with CIMIC soldiers, the author is able to, first, identify the elements of the CIMIC role and, second, diagnose the inherent role conflict and describe methods of dealing with it. Looking at civil-military cooperation through this lens reveals new layers of challenges that impact its effectiveness and a better way to understand the complexity of civil-military interaction.

This book will be of much interest to students of military studies, military sociology, peacekeeping, security studies, and international relations, as well as military practitioners.

okładka książki civil-military cooperation, na górze zielone tło poprzecinane graficznymi liniami, pod spodem tytuł na białym tle oraz autor, pod spodem ten sam motyw graficzny

Polecamy również
Nowy numer tematyczny czasopisma „Perspektyw Kultury” pod redakcją pracowniczek naszego Wydziału
<span lang="en">Great and Small Games in Central Asia and the South Caucasus</span> - nowa publikacja pod redakcją pracowników naszego Wydziału