Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Dr Adam Kirpsza otrzymał grant Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki

Z przyjemnością informujemy, że dr Adam Kirpsza otrzymał jako główny koordynator konsorcjum grant w konkursie głównym Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki na projekt pt. Rozbieżność czy wspólnota interesów? Relacje polsko-niemieckie w instytucjach i w procesie legislacyjnym Unii Europejskiej / Ziehen an einem Strang – gemeinsam oder jedes Land an einem Ende? Deutsch-polnische Verhältnisse in den Institutionen und im Gesetzgebungsprozess der Europäischen Union.

Celem projektu jest analiza relacji między przedstawicielami Polski i Niemiec w instytucjach UE oraz w procesie legislacyjnym Unii Europejskiej. Analiza ujawni stan współpracy polsko-niemieckiej w tych instytucjach, zidentyfikuje główne problemy i ich przyczyny oraz pozwoli stworzyć rekomendacje, jak je rozwiązać i zintensyfikować kooperację między tymi państwami w szczególnie trudnych obszarach, aby zwiększyć możliwości forsowania własnych narodowych interesów na poziomie UE.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w konsorcjum zawartym między UJ (lider konsorcjum) a Europejskim Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (po stronie niemieckiej projekt koordynuje dr Kamila Schöll-Mazurek https://www.zip.europa-uni.de/pl/1_zip/team/mazurek/index.html

Dr Adam Kirpsza – asystent w Katedrze Studiów nad Procesami Integracyjnymi Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Stopień doktora z nauk społecznych w zakresie nauk o polityce uzyskał z wyróżnieniem w czerwcu 2014 r. na podstawie wspomnianej rozprawy. Ponadto jest absolwentem prawa na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Autor około 30 artykułów naukowych, w tym redaktor dwóch prac zbiorowych. Jego zainteresowania ogniskują się wokół integracji europejskiej, procesu decyzyjnego, negocjacji, statystyki, prawa UE, metodologii badań empirycznych, teorii stosunków międzynarodowych oraz statusu mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce.

Kierownik obecnie realizowanego grantu "Preludium" Narodowego Centrum Nauki pt. "Analiza empiryczna procesu podejmowania decyzji w Unii Europejskiej w ramach zwykłej i specjalnej procedury ustawodawczej". Odbył staże naukowe w Uniwersytecie w Bambergu (Niemcy) oraz Uniwersytecie w Lublanie (Słowenia). Stypendysta programu Ferszt-Buynoski oraz Małopolskiej Fundacji Stypendialnej "Sapere auso". Członek Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich.

Więcej informacji o sukcesach naszych studentów, doktorantów i absolwentów można znaleźć w dziale Osiągnięcia. Zobacz też:

Published Date: 26.05.2016
Published by: Tomasz Pugacewicz