Monografie pracowników Wydziału uznane za najlepsze publikacje w 2016 i 2017 roku

8 listopada 2018 r. dr Adam Kirpsza i dr Tomasz Pugacewicz otrzymali nagrody naukowe Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych za najlepszą oryginalną monografię naukową z zakresu nauki o stosunkach międzynarodowych opublikowaną odpowiednio w 2016 r. i w 2017 r. Nagrodzona została także rozprawa doktorska absolwenta wydziałowych studiów doktoranckich napisana pod opieką pracownika Wydziału.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w trakcie inauguracji VIII ogólnopolskiej konwencji PTSM w Poznaniu. Nagrody wręczyła prof. dr hab. Teresa Łoś-Nowak przewodnicząca Kapituły Konkursu. W skład kapituły weszło 11 członków, w tym reprezentanci poszczególnych oddziałów Towarzystwa (w Białymstoku, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu), jeden członek wybrany przez Zarząd Główny oraz przewodniczący PTSM.

W przypadku dr. Kirpszy nagrodzono monografię pt. Jak negocjować w Brukseli? Proces podejmowania decyzji w Unii Europejskiej (Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2016). Natomiast dr. Pugacewicz otrzymał nagrodę za monografię pt. Teorie polityki zagranicznej: perspektywa amerykańskiej analizy polityki zagranicznej (Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2017).

Natomiast nagrodę doktorską za najlepszą pracę doktorską z zakresu nauki o stosunkach międzynarodowych obronioną w latach 2016–2017 otrzymał dr. Mateusz Filary-Szczepanik, absolwent interdyscyplinarnych studiów doktoranckich w zakresie studiów amerykańskich w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. W 2017 r. obronił on w Akademii Ignatianum w Krakowie rozprawę pt. Realistyczne teorie Hansa Morgenthaua i Kennetha Waltza na tle debat konstytuujących stosunki międzynarodowe jako dyscyplinę akademicką napisaną pod opieką naukową prof. dr. hab. Bogdana Szlachty.