Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział nawiązał współpracę ze światowej renomy think-tankiem LSE IDEAS.

logo LSE

London School of Economics and Political Science (LSE) jest jedną z najważniejszych, najbardziej prestiżowych i wpływowych uczelni w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych na świecie. W jej ramach działa IDEAS – powstały w 2008 r. ośrodek ekspercki w dziedzinie strategii, dyplomacji i zagadnień globalnych Według najnowszych rankingów międzynarodowych plasuje się on na pierwszym miejscu w kategorii najlepszego uniwersyteckiego think-tanku na świecie.

„LSE IDEAS is LSE’s foreign policy think tank. We connect academic knowledge of diplomacy and strategy with the people who use it.”

Umowa zakłada możliwość szerokiej współpracy badawczej, eksperckiej, dydaktycznej i organizacyjnej zwłaszcza w ramach jednego z programów IDEAS: Central and South-East Europe Programme, w tym w szczególności:

  • współpracę badawczą i edukacyjną,
  • organizację wspólnych konferencji, seminariów i workshopów,
  • wspólne prezentowanie wyników badań,
  • mobilność naukowców, studentów i pracowników administracji, w tym ustanowienie statusu Visiting Fellows dla pracowników WSMiP w LSE IDEAS i dla pracowników LSE IDEAS na WSMiP UJ,
  • działalność popularyzującą naukę, ekspercką i na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.

Umowa przewiduje powstanie na naszym Wydziale Centrum LSE IDEAS Desk, analogicznego do działającego u pierwszego partnera IDEAS w regionie, a mianowicie na Wydziale Nauk Politycznych, Administracji i Komunikacji Uniwersytetu Babeș-Bolyai w Klużu-Napoce w Rumunii.

Inicjatorem umowy, jej negocjatorem i osobą odpowiedzialną za realizację po naszej stronie jest dr hab. Łukasz Kamieński.

Wybuch pandemii covid-19 pokrzyżował pierwotne plany, ograniczając na razie wspólne aktywności do cybeprzestrzeni. W ramach LSE IDEAS Ratiu Forum zainaugurowano bloga poświęconego sytuacji w państwach Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej w dobie pandemii covid-19. Jednym z pierwszych opublikowanych na nim postów jest komentarz autorstwa dr. hab. Pawła Laidlera, prof. UJ z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych: „Polish electoral games in times of pandemic”.