Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O demokracji bezpośredniej na UJ

O demokracji bezpośredniej na UJ

               Coraz częściej społeczność Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ ma możliwość brać udział w wykładach profesorów przyjeżdżających na naszą Alma Mater celem zaprezentowania wyników swoich badań. Nie inaczej było 10 maja 2011 r. kiedy to w Collegium Novum oraz sali posiedzeń Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ gościł profesor Wolf Linder.

               Wizyta ta była przygotowana przez Szwajcarską Ambasadę oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Szczególne podziękowania należą się dr Simonowi Geissbühlerowi, jako organizatorowi spotkania ze strony Ambasady oraz prof. dr hab. Markowi Bankowiczowi jako koordynatorowi ze strony Wydziału.

               Tematem prezentowanego wykładu oraz odbywającego się tego samego dnia seminarium była demokracja bezpośrednia w Szwajcarii, jej mocne i słabe strony oraz możliwości jakie ze sobą niesie. Rozpoczynający sie o godzinie 11 wykład w znacznej mierze opierał się na prowadzonych przez profesora Lindera badaniach zaś stawiane tezy popierane były statystykami oraz wieloma obserwacjami.  Aby swobodnie móc się poruszać po tematyce szwajcarskiej, profesor Linder przedstawił również podstawowe założenia ustrojowe Szwajcarii. Co ciekawe, profesor Linder bronił się przed stwierdzeniem, że rozwiązania szwajcarskie są najlepszymi na świecie, podkreślając, jednocześnie, że stosowane rozwiązania powinny wynikać z własnych doświadczeń i realiów.

               Profesor Wolf Linder jest jednym z najlepszych specjalistów zajmujących się tematem demokracji bezpośredniej, dlatego też prowadzony przez niego wykład zgromadził wiele osób na widowni. Również seminarium z profesorem Wolfem Linderem prowadzone przez prof. dr hab. Czesława Porębskiego zgromadziło duże audytorium. Tematem seminarium, podobnie jak wykładu były szwajcarskie rozwiązania, jednak dzięki innej formule udało się zgromadzonym w sali posiedzeń uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. Niestety seminarium trwało tylko godzinę, przez co nie mogło zaspokoić apetytów wszystkich przybyłych. Pozostaje tylko mieć nadzieje, że w najbliższym czasie będzie więcej okazji na tego typu spotkania.

Opracował:

Maksymilian Galon

Data opublikowania: 17.05.2011
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz