Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Навигация Навигация

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Ambasador USA z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

16 grudnia 2014 r. Uniwersytet Jagielloński odwiedził ambasador USA Stephen Mull. Wizyta rozpoczęła się od spotkania z rektorem UJ prof. Wojciechem Nowakiem oraz prorektorem UJ ds. dydaktyki prof. Andrzejem Manią. W skład delegacji amerykańskiej weszli również m.in. konsul generalny USA w Krakowie Ellen Germain, konsul ds. prasy i kultury Brian George, oraz wicekonsul Collin Guard.

W trakcie spotkania w gabinecie rektora zaznajomiono gości z historyczną i współczesną rolą najstarszej uczelni w Polsce oraz z najważniejszymi realizowanymi na niej obecnie inwestycjami. Omówiono również kwestie dotyczące kontaktów międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z uczelniami amerykańskimi.

Następnie gość wygłosił w auli Collegium Novum wykład zatytułowany Next Steps in the U.S.-Polish Security Relationship Following the NATO Summit (Kolejne kroki w polsko-amerykańskich relacjach w dziedzinie bezpieczeństwa po szczycie NATO), po którym odpowiedział na pytania licznie zgromadzonych studentów i pracowników UJ.

W trakcie wykładu ambasador nawiązał do największych zagrożeń bezpieczeństwa międzynarodowego, które przyniósł rok 2014, w tym do sytuacji na Ukrainie oraz konfliktów w Iraku i Syrii. W tym kontekście przedstawił szczegóły dotyczące obecnej i planowanej współpracy wojskowej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. Zapewnił przy tym o pełnej gotowości USA do realizacji zobowiązań sojuszniczych wobec Polski wynikających z artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego.

Ambasador z uznaniem wypowiedział się o postawie i roli Polski jako członka NATO. - Polska jest modelem dla innych sojuszników pod względem wzmacniania swoich własnych zdolności obronnych i dokładania się do zbiorowego potencjału obronnego – podkreślił, wyrażając nadzieję, że więcej członków NATO przyjmie "podejście do bezpieczeństwa reprezentowane przez Polskę".

W swoim wykładzie ambasador mówił również m.in. o roli sytuacji na Bliskim Wschodzie dla bezpieczeństwa międzynarodowego, przypominając, że w dobie globalizacji "bliska zagranica jest wszędzie", a także podkreślił potrzebę koordynacji działań w dziedzinie bezpieczeństwa w wielu wymiarach, w tym również gospodarczym.

Pytania publiczności, na które Stephen Mull odpowiedział po wykładzie, dotyczyły m.in. zagadnień związanych ze strukturą organizacyjną NATO, możliwości przyszłego zaangażowania Polski w konflikt w Syrii i w Iraku, problemów związanych z transatlantyckim partnerstwem handlowym i inwestycyjnym, w tym negocjowanym obecnie traktatem TTIP, wpływu opublikowanego przez Senat USA raportu o przesłuchaniach na stosunki polsko-amerykańskie, a także kwestii bardziej osobistych, jak początki kariery dyplomatycznej ambasadora oraz problemy, jakie napotkał rozpoczynając pracę w Polsce w latach 80. Uwagę publiczności zwróciły otwartość i bezpośredniość z jaką gość odpowiadał na pytania oraz jego bardzo dobra znajomość języka polskiego.

Moderatorem spotkania w auli był prof. Andrzej Mania.

fot. Anna Wojna