20200312

Zaproszenie na otwarte seminarium naukowe pt. Department of State i Foreign Service w polityce zagranicznej USA lat gorącej i zimnej wojny, 1939-1989

Data: 12.03.2020
Czas rozpoczęcia: 16:00
Miejsce: Sala im. M. Bobrzyńskiego Collegium Maius UJ, ul. Jagiellońska 15
Organizator: Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, Polskie Towarzystwo Studiów Międzynarodowych (Oddział w Krakowie), Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

secretary of state

Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ
Polskie Towarzystwo Studiów Międzynarodowych (Oddział w Krakowie)
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

zapraszają na otwarte seminarium naukowe pt. Department of State i Foreign Service w polityce zagranicznej USA lat gorącej i zimnej wojny, 1939-1989

z udziałem:

prof. dr. hab. Andrzeja Mani (UJ)

prof. dr. hab. Roberta Kłosowicza (UJ)

dr. hab. Pauliny Matery, prof. UŁ

dr. hab. Włodzimierza Batoga prof. UJK

dr. hab. Łukasza Kamieńskiego, prof. UJ

12 marca (czwartek), godz.16.00, Sala im. M. Bobrzyńskiego Collegium Maius UJ, ul. Jagiellońska 15

Punktem odniesienia uczestników spotkania będzie monografia prof. dr. hab. Andrzeja Mani Department of State i Foreign Service w polityce zagranicznej USA lat gorącej i zimnej wojny, 1939-1989 (Wyd. UJ, 2019).

O książce:
prof. dr. hab. Andrzeja Mana Department of State i Foreign Service w polityce zagranicznej USA  lat gorącej i zimnej wojny 1939-1989 (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2019, ss. 763)

Książka dotyczy okresu wielkiej konfrontacji przypadające na lata 1939-1989, gdy polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych musiała mierzyć się z żywotnymi wyzwaniami. Najpierw była to II wojna światowa, gdzie Związek Radziecki pełnił rolę kluczowego alianta USA. Po jej zakończeniu były sojusznik stał się najważniejszym rywalem o dominację nad światem a powstrzymywanie komunizmu zasadniczym wyznacznikiem amerykańskiej polityki zagranicznej.

Monografia odpowiada na dwa typy pytań o politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych. W pierwszym rzędzie o proces wypracowania konkretnych decyzji USA wobec kluczowych wyzwań lat 1939-1989. W jakich okolicznościach Stany Zjednoczone uznały Izrael za niepodległe państwo? Jak wyglądała polityka USA wobec Iran zanim władzę zdobyli tam ajatollahowie? Jak formowano politykę USA wobec dramatycznych wydarzeń na placu Tienanmen i pokojowego przejmowania władzy przez opozycję w Polsce?

Jednocześnie pyta o rolę Departamentu Stanu i amerykańskich dyplomatów w tych rozstrzygnięciach. Jak w ogóle wygląda proces szkolenia amerykańskiej służby zagranicznej? Jakie kompetencje językowe są od nich wymagane? Co myślą o umiejętnościach kolegów? Jak postrzegają oni swój własny etos i misję?

Tak wtedy, jak i dzisiaj, politykę USA wobec świata zewnętrznego utożsamiano głównie z działaniami prezydenta i Kongresu. Jednak głównymi bohaterami tej monografii są kolejni współtwórcy i realizatorzy polityki zagranicznej – sekretarze stanu – oraz podlegli im dyplomaci z Departamentu Stanu. To oni sporządzali kluczowe analizy i plany, prowadzili newralgiczne negocjacje oraz byli obecni (czasem jedynie w drugim szeregu) podczas wszystkich ważnych wydarzeń.

Serdecznie zapraszam