Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

styczeń 2023

20230125
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Debata pt. „Nauka o polityce: kryzys tożsamości i przesłanki rewitalizacji” w ramach projektu Polimpact – Społeczne znaczenie i wpływ politologii

Data: 25.01.2023
Czas rozpoczęcia: 13:00
Miejsce: budynek Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, ul. Reymonta 4, Aula 039
Organizator: dr Piotr Obacz (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, Katedra Historii Polskiej Myśli Politycznej)
Kontakt: dr Piotr Obacz, piotr.obacz@uj.edu.pl, 691 409 134

Gorąco zapraszamy pracowniczki i pracowników naszego Wydziału oraz studentki i studentów, doktorantki i doktorantów, a także pozostałych członków i członkinie polskiej społeczności politologicznej, do udziału w wykładzie i debacie nt. „Nauka o polityce: kryzys tożsamości i przesłanki rewitalizacji”, organizowanej w ramach projektu Polimpact – Społeczne znaczenie i wpływ Politologii!

 

Spotkanie odbędzie się 25 stycznia br. (środa) o godz. 13:00 w Auli 039 budynku Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ przy ul. Władysława Reymonta 4.

 

Wykład wprowadzający poprowadzą: dr hab. Wawrzyniec Konarski, prof. AFiB Vistula – Rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie oraz dr hab. Arkadiusz Stempin, prof. WSE z Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

W debacie wezmą udział:

– prof. dr hab. Magdalena Musiał-Karg – Prezeska Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Prodziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ds. badań i rozwoju,

  • dr hab. Piotr Borowiec, prof. UJ – Kierownik Zakładu Teorii i Metodologii Polityki w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych WSMiP UJ,
  • dr hab. Magdalena Mikołajczyk – Zakład Badania Aktywności Politycznej i Społecznej w Instytucie Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego,
  • dr hab. Franciszek Czech – Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych Oddziału w Krakowie, Dyrektor Instytutu Studiów Międzykulturowych WSMiP UJ.

Spotkanie poprowadzi dr Piotr Obacz (INPiSM UJ).

 

Debata „Nauka o polityce: kryzys tożsamości i przesłanki rewitalizacji” oraz wcześniejsze wykłady – Profesora Jana Zielonki i Profesor Dianne Pinderhughes – są częścią projektu Polimpact – Społeczne znaczenie i wpływ Politologii.

Projekt jest finansowany ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim, a realizują go: Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych (Oddział w Krakowie) oraz Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie.

Celem projektu Polimpact jest zorganizowanie spotkań o charakterze naukowym oraz popularno-naukowym w nowatorskiej formule, która sprzęgać będzie, po pierwsze, działania ww. podmiotów jako partnerów posiadających wspólne dążenia, po drugie zaś – działania pracowników badawczo-dydaktycznych, studentów oraz krakowskich licealistów zainteresowanych polityką i życiem społecznym.

Jest to projekt zorientowany na przyszłość – przyszłość politologii jako dyscypliny naukowej. Projekt celuje w stymulowanie procesów wzmacniania i rozwoju politologii. Działalność ukierunkowana na wypełnienie tego założenia będzie miała dwa aspekty:

  1. uświadamianie znaczenia, społecznej roli i wpływu politologii w obrębie systemu nauki oraz państwa i społeczeństwa, oraz promowanie tej dyscypliny naukowej – poprzez działania popularyzatorskie wśród młodzieży – wykłady i warsztaty prowadzone przez pracowników badawczo-dydaktycznych oraz studentów;
  2. inicjowanie i promowanie nowego kierunku w dyskusji przedstawicieli politologii nad stanem, rozwojem i przyszłością tej dyscypliny naukowej – poprzez organizację specjalistycznych debat i wykładów, które merytorycznie korespondować będą z regułą "IKR" (Integracja-Konsolidacja-Reorientacja tematyczna).

Projekt wychodzi naprzeciw ważnym oczekiwaniom i potrzebom, a to m.in.:

  • potrzebie inicjowania nowych działań, które realnie przyczynią się do wzmocnienia pozycji politologii w systemie nauki oraz podniosą jej atrakcyjność i uświadomią jej znaczenie;
  • oczekiwaniu, by nieustannie zachęcać do podejmowania szeroko rozumianych studiów politologicznych;
  • potrzebie promocji politologicznych badań, studiów, refleksji.

Kierownikiem projektu jest dr Piotr Obacz – adiunkt w Katedrze Historii Polskiej Myśli Politycznej w Instytucie Studiów Międzynarodowych i Politycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, zaś osobami współodpowiedzialnymi za realizację projektu: dr hab. Franciszek Czech – kierownik Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ i przewodniczący krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Pani Marta Rajek i Pani Julia Górecka z Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie.

Plakat Nauka o polityce: kryzys tożsamości i przesłanki rewitalizacji ze szczegółami wydarzenia i zdjęciami gości, dyskutantów i moderatorów