styczeń 2023

20230119

Ukraina wobec rosyjskiej agresji. Problemy bezpieczeństwa państwa, społeczeństwa oraz regionu.

Data: 19.01.2023
Czas rozpoczęcia: 10:00
Miejsce: Transmisja online
Organizator: Polskie Towarzystwo Geopolityczne; Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego; Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego; Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kontakt: anna.januszewska@uj.edu.pl; konrad.1.kulig@uj.edu.pl
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/2gOQWem7F

Serdecznie zapraszamy na pierwsze, polsko – ukraińskie seminarium naukowe poświęcone wielonurtowej refleksji nad sytuacją Ukrainy zmagającej się od blisko roku z bezprecedensową, rosyjską agresją.

Pełnoskalowa inwazja rozpoczęta przez Federację Rosyjską bez wypowiedzenia wojny skutkowała do tej pory dziesiątkami istnień ludzkich, zarówno po stronie żołnierzy jak i bezbronnych cywilów. Wymuszone ostrzałem i natarciem wrogich, rosyjskich sił wojenne migracje, bestialskie mordy i tortury na niewinnych mieszkańcach zajętych miejscowości, niszczenie kluczowej dla egzystencji infrastruktury, nielegalna inkorporacja terenów okupowanych a także cyniczna polityka informacyjna i pełna gróźb propaganda to jedynie część zjawisk, które będą analizowane przez międzynarodowe grono badaczy, którym drogie są nie tylko naukowa rzetelność i fachowość, ale także humanistyczne wartości. Bez tych ostatnich niepodobna myśleć o pokojowej, równoprawnej i twórczej koegzystencji społeczeństw, narodów i państw.

Seminarium przyjęło ograniczoną co do uczestnictwa formułę ale dzięki transmisji na profilach organizatorów na platformie Facebook wszyscy problematyką zainteresowani zyskają okazję do śledzenia dyskusji i oceny stanowisk zarówno ukraińskich jak i polskich badaczy.

Organizatorami wydarzenia, którego przekaz internetowy odbędzie się na żywo w najbliższy czwartek, 19 stycznia w godz. 10.00 – 15.00 są : Polskie Towarzystwo Geopolityczne, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz gospodarz spotkania – Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Patronat na wydarzeniem objął Dziekan WSMiP UJ, Pan prof. Paweł Laidler.

Honorowego patronatu seminarium udzielił Pan Wiaczesław Wojnarowskyj, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie.

Program seminarium