marzec 2023

Miejsce: Reymonta 4, WSMiP, aula 039
Organizator: LSE IDEAS CSEEP at the Jagiellonian University
Kontakt: lukasz.kamienski@uj.edu.pl

Podczas wykładu zostanie przedstawiony argument, mówiący, że tzw. nowe wojny rezentują długotrwały stan społeczny, charakteryzujący się brutalną fragmentacją polityczną i ekonomiczną. Reżim Putina wykazuje wiele cech charakterystycznych dla reżimów, w których toczą się nowe wojny. W rzeczywistości Putin prowadzi nowe wojny odkąd objął władzę. Wykład omówi pytanie dlaczego celem Putina jest przekształcenie Ukrainy w teren nowej wojny – wygrana może nie oznaczać militarnego zwycięstwa, ale długotrwały chaos.

Mary Kaldor jest emerytowaną profesorką programu Global Governance oraz dyrektorką programu Conflict Research na London School of Economics and Political Science. Jest pionierką koncepcji nowych wojen i globalnego społeczeństwa obywatelskiego. Jej opracowania możliwości praktycznego wdrożenia koncepcji bezpieczeństwa bezpośrednio wpłynęły na rządy Europejskie i krajowe. Jest autorką wielu książek i artykułów, m.in. New and Old Wars: Organised Violence in a Global Era (3. wydanie, 2012), International Law and New Wars (razem z Christine Chinkin, 2017) oraz Global Security Cultures (2018).

plakat ze szczegółami organizacyjnymi wykładu, z boku flaga ukraińska