listopad 2023

INFO INTEGRUM 23

Data: 14.11.2023 - 15.11.2023
Miejsce: Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ
Organizator: Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych, Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Kontakt: Piotr ORŁOWSKI piotr.orlowski@uj.edu.pl

Konferencja INFO INTEGRUM jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym przez Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych i Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Intencją organizatorów jest stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczenia pomiędzy przedstawicielami Sił Zbrojnych RP, a przedstawicielami cywilnego, akademickiego środowiska eksperckiego. Tegoroczna edycja odbywa się pod tytułem przewodnim: Rosyjskie działania informacyjne jako faza niekinetyczna wojny nowej generacji – zagrożenia hybrydowe.

Cele szczegółowe:

1. Omówienie wybranych działań asymetrycznych FR skierowanych na osłabienie integralności UE i spójności sojuszniczej krajów zachodu poprzez zastosowanie środków informacyjnych, psychologicznych, dyplomatycznych i ekonomicznych.
  2. Wskazanie głównych zagrożeń wynikających z zastosowania na szeroką skalę różnorodnych środków propagandy wpływających na wzrost nastrojów niepewności i poczucia zagrożenia w społeczeństwie.
  3. Przedstawienie prawdopodobnych mechanizmów wzmocnienia wewnętrznej destabilizacji i polaryzacji krajów zachodu poprzez realizację działań dywersyjnych i wywrotowych prowadzonych przez różne grupy zbrojne i organizacje paramilitarne.
  4. Omówienie roli i prawdopodobnego sposobu działania prywatnych organizacji
    o charakterze zbrojnym oraz grup antysystemowych w ramach aktywizacji społecznego potencjału protestu.

Dlaczego WS i UJ ?

Wojska Specjalne to elita Sił Zbrojnych RP. Uniwersytet Jagielloński to elita w środowisku akademickim. Naturalną konsekwencją jest współdziałanie obu instytucji w celu osiągnięcia synergicznego efektu informacyjnego. Ponad to łączą nas upodobanie do dobrej literatury i sympatia do miasta Krakowa.

Wojska Specjalne jako strategiczny element systemu bezpieczeństwa państwa prowadzą stały monitoring środowiska informacyjnego z zadaniem wczesnego wykrywania indykatorów zagrożeń. Immanentną cechą WS jest dynamiczne, elastyczne i wyprzedzające dostosowanie posiadanych sił i środków do zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa. Osiągnięcie powyższych założeń wymaga pozyskania wiedzy i doświadczenia również z poza systemu militarnego.

Formularz resjestracji na Konerencję.

info integrum