Sprawozdanie z konferencji pt. "Chrześcijaństwo wobec problemów współczesnego świata"

17 i 18 czerwca odbyła się międzynarodowa konferencja na temat: Chrześcijaństwo wobec problemów współczesnego świata. Zorganizowana została przez Katedrę Bizantyjsko-Prawosławną Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ kierowaną przez prof. H. Kowalską-Stus, Komisję Kultury Słowian PAU kierowaną przez prof. L. Suchanka oraz Prawosławną Parafię pw. Zaśnięcia NMP w Krakowie. Po raz pierwszy uczeni i duchowni prawosławni i katoliccy z Polski i Rosji obradowali nad zagadnieniem roli chrześcijaństwa we współczesnym świecie. Na ten fakt zwrócił uwagę prawosławny arcybiskup łódzki i poznański Szymon w słowie powitalnym. On też udzielił błogosławieństwa całemu przedsięwzięciu. Otwierający konferencję dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i politycznych – prof. Bogdan Szlachta podkreślił wyjątkowość świata, w którym  pojawił się Bóg, dzięki czemu świat stał się szczególnym miejscem.

Grono referentów uświetnili: biskup siemiatycki, profesor ChAT, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego – Jerzy (Pańkowski), wykładowcy z  Uniwersytetu św. Tichona oraz Akademii Kultury Słowian z Moskwy, dyrektor Wydawnictwa Klasztoru Srietieńskiego, którego wydania wielokrotnie przewyższają nakłady Znaku – hieromnich Szymon (Tomczyński), redaktor największego prawosławnego portalu –www.pravoslavie.ru – hieromnich Ignat (Szestakow), kierownik Oddziału Informacyjno-Analitycznego Patriarchatu Moskiewskiego – Denis Machańko. Polskę reprezentowali profesorowie UJ, Ignatianum, Uniwersytetu  im. Jana Pawła II z Krakowa, Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego z Warszawy i Akademii Pedagogicznej z Częstochowy. Uwagę studentów przyciągnęło wystąpienie znanego moskiewskiego duszpasterza  - protodiakona Andrieja Kurajewa.

Prawosławni i katolicy, Rosjanie i Polacy byli, w swoich różnorodnych tematycznie wystąpieniach, zgodni co do tego, że współczesna kultura post chrześcijańska nie jest w stanie zmienić istoty człowieka, choć nadal pokutuje popularne przekonanie, że człowiek zmienia się w raz z czasami, w których żyje.

Komitet Naukowy konferencji postanowił spotkanie, poświęcone problemowi Chrześcijaństwo wobec problemów współczesnego świata, uczynić corocznym i  następne poświęcić zagadnieniu – Kształtowanie człowieka. Tegoroczna konferencja została zorganizowana przy pomocy Urzędu Miasta Krakowa. Promowała nasz gród, jako miejsce szczególne, miejsce spotkania otwartych umysłów i chrześcijan dobrej woli, co podkreślił arcybiskup Szymon. Dlatego organizatorzy zamierzają cykl konferencji nazwać Karkowskimi Spotkaniami.

W niedzielę uczestnicy konferencji wzięli udział w koncelebrowanej liturgii w krakowskiej cerkwi. Sprawował ją arcybiskup Szymon wraz z ks. kanonikiem Jarosławem – proboszczem parafii i współorganizatorem konferencji, hieromnichami: Pawłem, Ignatem i Szymonem, oraz protodiakonem Andriejem.

Opracowała:

Prof. dr hab. Hanna Kowalska-Stus