Rozwój współpracy międzynarodowej w ramach nowego kierunku: „Studiów nad Indiami i Azją Południową".

W roku akademickim 2011/2012 na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych, w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu planowane jest uruchomienie „Studiów nad Indiami i Azją Południową". Uruchomienie takich studiów stanowi naturalną konsekwencję wzrastającego zainteresowania tym regionem świata i ma służyć stworzeniu w naszym Uniwersytecie jednostki dydaktyczno-badawczej, zajmującej się wieloaspektowymi badaniami dotyczącymi tego obszaru geograficznego oraz kształceniem osób, które specjalizować się będą w szeroko zakrojonej tematyce związanej z Azją Południową.

Pomysł spotkał się już z zainteresowaniem rozmaitych instytucji, polskich oraz zagranicznych. Między innymi, w maju i czerwcu 2011, w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu odbyło się kilka spotkań roboczych, podczas których dyskutowano zarówno o kształcie przyszłej jednostki jak i o możliwej współpracy z partnerami zagranicznymi.

10 maja 2011 roku odwiedził IBiDW dyrektor generalny Lalit Kala Akademi (Narodowego Centrum Sztuki) w New Delhi, wybitny poeta i krytyk indyjski, Aśok Wadźpeji. Podczas wizyt gość wygłosił wykład poświęcony indyjskim instytucjom kultury oraz spotkał się z dyrekcją i pracownikami IBiDW. Podczas spotkania omówiono możliwości współpracy trójstronnej z instytucjami z Indii i Francji, w ramach Jagiellońskich Studiów Kulturowych. Gość przyjął zaproszenie do konstruowanej Rady Naukowej JSK.

26 maja 2011 roku roboczą wizytę w IBiDW złożył JE Ambasador RP w New Delhi prof. dr hab. Piotr Kłodkowski. Podczas wizyty dyskutowano o możliwościach nawiązania współpracy pomiędzy IBiDW oraz indyjskimi jednostkami uniwersyteckimi i badawczymi. W związku z wyrażoną wolą pomocy ze strony Ambasady RP w New Delhi, JE Ambasadorowi przekazano list intencyjny skierowany do potencjalnych indyjskich partnerów.

W dniach 13-14 czerwca 2011 roku, na zaproszenie dziekana WSMiP, prof. dr hab. Bogdana Szlachty, w Uniwersytecie Jagiellońskim gościli przedstawiciele Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze: prodziekan ds. studiów I Wydziału Filozoficznego, prof. dr hab. Rahul Peter Das oraz dyrektor Instytutu Lingwistyki i Komunikacji Międzykulturowej, prof. dr hab. Gerhard Meiser. W pierwszym dniu wizyty Goście spotkali się z Dziekanem WSMiP aby przedyskutować możliwości współpracy między jednostkami obu uniwersytetów. Odbył się również wykład otwarty prof. Gerharda Meisera. pt. Czystość człowieka – problematyka metafory wielokulturowej. Następnego dnia, w IBiDW miało miejsce spotkanie z dyrektorem Instytutu, dr hab. Leszkiem Korporowiczem prof. UJ, poświęcone omówieniu przyszłej współpracy w ramach Jagiellońskich Studiów Kulturowych, w tym między innymi możliwościom wymiany studentów i doktorantów.

W najbliższej przyszłości planowane jest poszerzanie zakresu współpracy z instytucjami zagranicznymi. Między innymi, w dniach 1-4 października 2011 roku, na zaproszenie Dziekana WSMiP będzie przebywała z wizytą w UJ, prof. dr hab. Vasudha Dalmia, kierownik Zakładu Azji Południowej i Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Profesor Vasudha Dalmia zgodziła się również wygłosić wykład, o którym informacja zostanie ogłoszona na stronach internetowych UJ.

Data opublikowania: 27.06.2011
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz