Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykład Prof. Rahula P. Dasa

Termin: 03.10.2011

 

W dniu 3 października, o godz. 14.30, w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładem pt. "My Golden Bengal, I Love You": State Identity between Bangladesh and India, wygłoszonym przez  prof. dra hab. Rahula Petera Dasa z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze, zainicjowany został cykl wykładów „Azja Południowa: Wyzwania i Perspektywy".
 
Wykład odbył się w ramach realizowanego na WSMiP projektu „Jagiellońskie Studia Kulturowe". Podczas spotkania, założenia merytoryczne idei Jagiellońskich Studiów Kulturowych zaprezentował Dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, dr hab. Leszek Korporowicz prof. UJ. Prof. Korporowicz przedstawił także zasadnicze tezy listu prof. Martina Gaenszle z Uniwersytetu Wiedeńskiego pt. Kompleksowe studia nad Azją Południową, nadesłanego specjalnie z okazji inauguracji przedsięwzięcia. Prof. Martin Gaenszle napisał m.in.: „Kiedy dowiedziałem się, że Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego planuje zainicjowanie studiów nad Azją Południową, ucieszyła mnie ta informacja, gdyż stanowi ona kolejny dowód wzrostu znaczenia tego regionu świata w kontekście globalnym.(…) Przedmiot nowoczesnych studiów nad Azją Południową, który wyrósł na gruncie indologii klasycznej stopniowo rozwinął się w niezależną specjalność łączącą elementy nauk społecznych, studiów kulturowych i historycznych, dotyczących całego obszaru Azji Południowej. (…) Chcę podkreślić, że dla nowoczesnych studiów nad Azją Południową tak jak ja je rozumiem, studiowanie tradycji literackich, to znaczy metoda filologiczna i hermeneutyczna, pozostają istotnym punktem odniesienia.(…) Pragnę podkreślić, że kompleksowe, nowoczesne badania południowoazjatyckie powinny czerpać z wcześniejszych osiągnięć filologii i łączyć je z nowoczesnymi metodami socjologicznymi, politologicznymi i antropologicznymi. W badaniach takich skupić się należy również na procesach ciągłości i zmiany, zachodzących w historii społecznej, kulturowej i intelektualnej."
 
Uroczystość prowadzoną przez Prodziekana WSMiP UJ, dra hab. Andrzeja Dudka prof. UJ, zaszczycili swoją obecnością między innymi, Prodziekan Wydziału Filozoficznego UJ, prof. dr hab. Marta Kudelska, Wicedyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku MSZ Ambasador Tytularny Tadeusz Szumowski, Prorektor UJ, prof. dr hab. Michał du Vall.
 
Prof. R. P. Das, jeden z nielicznych w Europie badaczy prowadzących kompleksowe studia nad Bangladeszem, omawiał kwestie wielokulturowości tego kraju w kontekście całej Azji Południowej. Tezy wykładu posłużyły także jako ilustracja zastosowanej w praktyce na uniwersytecie w Halle idei prof. Dasa, dotyczącej metod prowadzenia studiów nad obszarem Azji Południowej. Gość stwierdził m.in.: „Wszystkie wspomniane tu kwestie nierozłącznie wiążą się z tematem dzisiejszego spotkania, czyli ze studiami południowoazjatyckimi, pojmowanymi w szerszym kontekście studiów kulturowych. (…) Czym więc jest kultura rozumiana jako element „studiów kulturowych"? (…) Znalazłem tak wiele różnych definicji (…), że zaprzestałem poszukiwań. (…) Pozostawiam więc rozważania o tym, czym są studia kulturowe, na rzecz ukazania praktycznej metody ich prowadzenia.(…) Taki sposób ujęcia problemu umożliwia zwrócenie uwagi na fakt, że nie mamy tu do czynienia z jasno wytyczonymi podziałami, więc istnieją i będą istniały obszary, w których nakładać się muszą na siebie różne dziedziny i dyscypliny nauki, a zwłaszcza różne specjalności nauk społecznych oraz studiów literaturoznawczych czy filologicznych. W rzeczy samej, z jednej strony takie zachodzenie na siebie dziedzin i dyscyplin jest (...) konieczne, z drugiej – stan taki nie narusza niezależnego statusu i metodologii studiów kulturowych, które zachowują integralność, pomimo iż stanowią płaszczyznę, na której spotykają się inne dziedziny nauki.
 
Cykl wykładów, zainicjowany przez Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. W roku akademickim 2011/2012 planowanych jest 12 spotkań z wybitnymi specjalistami z kraju i z zagranicy, zajmującymi się zarówno szeroko pojmowanymi studiami akademickimi nad Azją Południową jak i działaniami praktycznymi, dotyczącymi problematyki społecznej, politycznej czy gospodarczej tego regionu.
Data opublikowania: 17.10.2011
Osoba publikująca: Michał Olaś