Międzynarodowe sympozjum „Human values in intercultural space"

W dniach 1.06-2.06.2012, w sali kominkowej Baszty Adolfa Szyszko-Bohusza w Krakowie-Przegorzałach, odbyło się międzynarodowe sympozjum zatytułowane „Human Values in Intercultural Space". Sympozjum zorganizowane zostało przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych oraz Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ w ramach wydziałowego projektu „Jagiellońskie Studia Kulturowe".

Obrady otworzył prodziekan WSMiP UJ, dr hab. Andrzej Dudek prof. UJ.

Sympozjum zaszczycili swą obecnością między innymi:

Pani Profesor Margaret Secombe z Adelaide University, z wystąpieniem zatytułowanym: Core Values and Human Values in Intercultural Space

Profesor Dominique Bouchet z University of Southern Denmark (Odense), który zaprezentował referat zatytułowany: Common grounds for intercultural communication. How to relate to the issue of values in an intercultural space?

Profesor Rahul Peter Das z Martin-Luther Univeristy (Halle-Saale) z referatem pod tytułem: Ruminations on Literature in a Globalised Context

Profesor Suresh Sharma (Institute of Advanced Study, Nantes), z wystąpieniem zatytułowanym Possibility of Conversation between Civilizations-Cultures

Profesor Volodymyr Yevtukh (M. Dragomanow Pedagogical University, Kiev), który wygłosił referat: New Ethnicities – New Cultures – New Problems. Immigrants in the Space of Intercultural Communication. Ukraine

Profesor Bohdan Michalski (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie), który przedstawił prezentację zatytułowaną: The Myth of Europe in Art and European Identities

Ks. dr hab. Krzysztof Kietliński (Uniwersytet Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Warszawa), który wygłosił referat: Explicit and tacit knowledge in intercultural relations.

Indyjski poeta i krytyk sztuki, prof. Ashok Vajpeyi (Raza Foundation, New Delhi), który przedstawił wystąpienie zatytułowane: Poetry as Conscience: Poland and India.

Profesor Andrzej Dudek (Uniwersytet Jagielloński), z prezentacją pod tytułem: Word, Image and Human Values as Reflected by Russian Orthodox Icons and Western Religious Paintings.

Profesor Zdzisław Mach (Uniwersytet Jagielloński), z referatem European Values in Intercultural Space

Ksiądz profesor Krzysztof Kościelniak (Uniwersytet Jagielloński), który przedstawił wystąpienie: Visual and verbal elements of mystical system of Farid-al-din ?A??ar Nišapuri (died c. 1221) in his The Conference of Birds (Man?eq a?-?ayr).

W dniu 1 czerwca, obrady dopełniło przekazanie przez prof. dr hab. Rahula Petera Dasa z uniwersytetu w Halle-Wittenberdze, na ręce Dziekana WSMiP UJ prof. dr hab. Bogdana Szlachty, cennego daru w postaci 31 tomów z serii wydawniczej "Mitteilungen zur Sozial- und Kulturgeschichte der islamischen Welt".

Dzień pierwszy sympozjum zwieńczyła prezentacja wydawnictwa „Jagiellonian Cultural Studies", serii zainicjowanej w ramach publikowanego przez WSMiP UJ czasopisma „Politeja".

Data opublikowania: 28.06.2012
Osoba publikująca: Michał Olaś