Inauguracja cyklu wykładów "Jagiellońskie spotkania dyplomatyczne"

W dniu 15 października 2012 roku na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ zainaugurowany został cykl wykładów „Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne".

Gościem pierwszego spotkania była JE Ambasador Republiki Indii w Polsce i na Litwie, pani Monika Kapil Mohta. W imieniu władz Wydziału, panią ambasador powitał prodziekan WSMiP UJ, dr hab. Andrzej Dudek prof. UJ.

W spotkaniu uczestniczyli m. in. dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, ks. prof. dr hab. Krzysztof Kościelniak oraz wicedyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, dr Ewa Trojnar.
W imieniu sekcji Dalekowschodniego Koła Naukowego „Studia nad Indiami i Azją Południową", dostojnego Gościa powitała krótkim wystąpieniem w języku hindi pani Antonina Łuszczykiewicz.

JE Monika Kapil Mohta wygłosiła wykład Talk on India Soft Power, poświęcony roli i znaczeniu indyjskiej dyplomacji kulturalnej. Pani ambasador zwróciła uwagę na charakterystyczne dla całego współczesnego świata zainteresowanie Indiami, będące w pewnym sensie kontynuacją XIX-wiecznej zachodniej fascynacji indyjską kulturą, systemem wartości oraz zdobyczami intelektualnymi. Przedstawiając w tle pluralistyczny charakter Indii, a także mocne i słabe strony indyjskiej gospodarki oraz polityki militarnej i społecznej, zarysowała relacje pomiędzy kulturą i polityką, wskazując liczne przykłady zaświadczające o większej skuteczności działań kulturalnych niż polityczno-gospodarczo-militarnych. Wielokrotnie podkreślała charakterystyczne dla indyjskiej tradycji przywiązywanie ogromnej wagi do edukacji oraz rozwoju duchowego.

„Nothing is bigger than a human idea" – tymi słowami zakończyła swój wykład JE Ambasador Republiki w Polsce, pani Monika Kapil Mohta.

Data opublikowania: 16.10.2012
Osoba publikująca: Michał Olaś