"Demokracja według T. G. Masaryka" – nowa publikacja prof. dr. hab. Marka Bankowicza

Uprzejmie informujemy, że ukazała się nowa publikacja pracownika naszego Wydziału.

Autor: Marek Bankowicz

Tytuł publikacji

Nazwa wydawnictwa: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Miejsce i data wydania: Kraków 2015 r.

Ilość stron: 172

Ilość arkuszy wydawniczych: 7

Numer ISBN/ISSN: 978-83-233-3992-2

Ilość punktów: 20

Słowa kluczowe

• w języku polskim: Masaryk, Czechosłowacja, demokracja, polityka, niepolityczna polityka, humanitaryzm, tytanizm

• w języku angielskim: Masaryk, Czechoslovakia, democracy, politics, non-political politics, humanitarianism, titanism

Fragment książki

T. G. Masaryk nie był politykiem zwyczajnym. To oczywiste. Był z pewnością jednym z największych mężów stanu, gdyż skala jego epokowych osiągnięć była przeogromna. Należał do grona tych nielicznych, którzy w dobrym tego słowa znaczeniu zmienili polityczną mapę świata. Budował, a nie burzył, wprowadzał wolność, a nie zniewolenie, słowem i czynem mozolnie bronił demokracji, a stanowczo przeciwstawiał się wszelkim formom dyktatury i politycznej opresji. Był założycielem państwa – Czechosłowacji, a potem jako prezydent przewodził mu przez 17 lat, czyniąc z niego jedyną funkcjonującą przez cały okres międzywojenny demokrację w Europie Środkowej, i to demokrację nadzwyczaj wysokiej próby. Stał się czechosłowackim i czeskim "symbolem suwerenności".

O Autorze

Prof. dr hab. Marek Bankowicz – politolog, ekspert ds. systemów politycznych i wyborczych. Kierownik Katedry Współczesnych Systemów Politycznych Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Profesor zwyczajny od 2011 roku.

Autor wielu książek m.in.: "Demokracja. Zasady, procedury, instytucje" (Kraków 2006), "Przywódcy polityczni współczesnego świata. Mężowie stanu, demokraci i tyrani", (Kraków 2007), "Zamach stanu. Studium teoretyczne" (Kraków 2009; wyd. czeskie "Státní převrat", Praha 2010; wyd. angielskie "Coup d'État. A Critical Theoretical Synthesis, Frankfurt am Main – Berlin – Bern – Bruxelles – New York – Oxford – Wien 2012), "Transformacje konstytucyjnych systemów władzy państwowej w Europie Środkowej" (Kraków 2010), "Niedemokratyzmy" (Kraków 2011), "Prezydentury" (Kraków 2013) i "Krytycy marksizmu" (Kraków 2014, wyd. czeskie "Kritikové marxismu", Brno 2013).