"Polskie prawo konsularne w okresie zmian" – nowa publikacja pod redakcją dr. Wojciecha Burka oraz z udziałem innych pracowników naszego Wydziału

Uprzejmie informujemy, że ukazała się nowa publikacja, której jednym z redaktorów jest pracownik naszego Wydziału – dr Wojciech Burek z Instytutu Europeistyki UJ. Wśród autorów poszczególnych rozdziałów jest dwoje innych pracowników tej jednostki naszego Wydziału: dr Ewa Kamarad i dr Paweł Filipek. Drugi redaktor opublikowanej pracy, dr hab. Paweł Czubik, prof. UEK do końca września 2015 r. także był pracownikiem naszego Wydziału.

Redakcja: Wojciech Burek, Paweł Czubik

Tytuł publikacji

• w języku polskim: Polskie prawo konsularne w okresie zmian,

• w języku angielskim: Polish Consular Law in an Era of Change

Nazwa wydawnictwa: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP

Miejsce i data wydania: Warszawa 2015

Ilość stron: 216

Ilość arkuszy wydawniczych: 16

Numer ISBN: 978-83-63743-19-2

Słowa kluczowe

• w języku polskim: prawo konsularne, konsul, konsul honorowy, prawo polskie, funkcje konsularne;

• w języku angielskim: consular law, consul, honorary consul, polish law, consular functions.

Opis publikacji

Rok 2015 okazał się przełomowym dla polskich regulacji dotyczących prawa konsularnego. Po wielu latach zakończono prace nad nową ustawą konsularną, której większość przepisów weszła w życie 1 listopada 2015 roku. Ustawa - Prawo konsularne zastąpiła szereg dotychczas obowiązujących aktów normatywnych, w tym przede wszystkim obowiązującą ponad 30 lat ustawę o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej, a także niekonstytucyjną regulację dotyczącą postępowania przed konsulem, tj. Zarządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z 1985 roku.

Niniejsza publikacja jest pierwszą próbą zmierzenia się z problemami polskiego prawa konsularnego w świetle nowo przyjętych przepisów. Dokonano w niej szczegółowych analiz (uwzględniających zarówno perspektywę teoretyczną, jak i praktyczną) wielu rozwiązań przyjętych w nowej ustawie, w tym m.in. regulacji dotyczących postępowania przed konsulem, konsulów honorowych, wybranych czynności konsularnych, czy też przepisów implementujących Dyrektywę 2015/637 o ochronie konsularnej, które wejdą w życie dopiero w 2018 roku.

W 2015 r. minęło również 10 lat od wejścia w życie względem Polski Konwencji haskiej o zniesieniu wymogu legalizacji dokumentów zagranicznych – instrumentu międzynarodowego, który w bardzo dużym stopniu wpłynął na redukcję funkcji konsularnych wykonywanych przez konsulów RP. Niemniej jednak nowa ustawa konsularna nie pomija również zagadnienia legalizacji dokumentów. Ostatnimi laty podejmowano także próby decentralizacji stosowania Konwencji haskiej na forum krajowym – jak dotychczas skończyły się one fiaskiem. Można wciąż stawiać pytania, czy Konwencja jest w efekcie prawidłowo stosowana przez stronę polską. Zagadnienie zniesienia wymogu legalizacji dokumentów zagranicznych jest podejmowane również na poziomie UE. Wszystkie te kwestie również zostały omówione w niniejszej publikacji.

Niniejsza publikacja jest wynikiem współpracy środowiska naukowego z praktykami, tj. przedstawicielami administracji rządowej (Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Sprawiedliwości), biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz polskiego notariatu.

Wprowadzenie – Jarosław Łasiński

1. Postępowanie przed konsulem

Mirosław Wróblewski, Konstytucyjność prawnej regulacji postępowania
przed konsulem

Aneta Kaźmierczyk, Postępowanie przed konsulem w świetle ustawy –
Prawo konsularne. Wybrane zagadnienia

Łukasz Dawid Dąbrowski, Dowód z przesłuchania stron i innych uczestników procesu
przez konsula – wybrane zagadnienia procesowe

Paweł Dąbrowski, Rozpatrzenie środka zaskarżenia w postępowaniach wizowych

2. Wybrane funkcje konsularne

Jacek Barcik, Funkcje konsularne a dostęp do adwokata w Unii Europejskiej.
Uwagi na tle ustawy – Prawo konsularne i dyrektywy 2013/48/UE

Ewa Kamarad, Zawarcie małżeństwa przed konsulem w nowym stanie prawnym

Paweł Czubik, Czynności notarialne i legalizacyjne konsula w świetle nowej polskiej ustawy konsularnej – uwagi porównawcze na marginesie procesu legislacyjnego

Agnieszka Wedeł-Domaradzka, Konsul w służbie dziecku – wybrane problemy