"Transformacja ustroju politycznego wybranych państw Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej" – nowa publikacja prof. dr hab. Ewy Bujwid-Kurek i dr Dominiki Mikuckiej Wójtowicz

Uprzejmie informujemy, że ukazała się nowa publikacja pracowników naszego Wydziału:

Autorzy: Ewa Bujwid-Kurek, Dominika Mikucka-Wójtowicz

Tytuł publikacji

Nazwa wydawnictwa: Libron

Miejsce i data wydania: Kraków 2015 r.

Liczba arkuszy wydawniczych: 14,5

Numer ISBN: 978-83-65148-56-8

Liczba punktów: 20

Słowa kluczowe

• w języku polskim: transformacja ustrojowa, demokratyzacja, systemy polityczne, Europa Środkowa i Południowo-Wschodnia, Polska, Czechy, Bułgaria, Chorwacja, Serbia,

• w języku angielskim: political transformation, democratization, political systems, Central and Southeastern Europe, Poland, Czech Republic, Bulgaria, Croatia, Serbia.

Z Przedmowy

"Książka, napisana w formie podręcznika (skryptu), jest efektem pracy dwóch osób – prof. dr hab. Ewy Bujwid-Kurek i dr Dominiki Mikuckiej-Wójtowicz. Obie autorki zajmują się w swoich badaniach naukowych państwami Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, szczególnie tymi, które znajdują się na etapie transformacji ustrojowej. […] Zasadniczym celem, przyświecającym wyborowi państw poddanych analizie, było sprawdzenie, czy i w jaki sposób odmienne drogi do demokracji zadecydowały o kształcie ich obecnego systemu politycznego. Za główny cel badawczy przyjęto zatem ocenę systemu politycznego wybranych państw, w których dokonują się demokratyczne zmiany ustrojowe".

Z recenzji prof. dr. hab. Marka Bankowicza

"Podręcznik jest merytorycznie dojrzały, uporządkowany metodologicznie, a także bogaty w specjalistyczne, choć zarazem przystępnie sformułowane analizy oraz komentarze i interpretacje, a to wszystko powoduje, że w bardzo interesującej formie porządkuje i systematyzuje wiedzę o procesach ustrojowej transformacji w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej, które dokonywały się po przełomie demokratycznym 1989 roku. […] Książka posiada wszelkie walory cechujące dobry podręcznik. W konsekwencji powinna przez szereg lat stanowić cenną pomoc dydaktyczną dla studentów politologii, stosunków międzynarodowych czy bezpieczeństwa narodowego, uczęszczających na zajęcia z przedmiotu systemy polityczne bądź z przedmiotów o pokrewnym charakterze".

Data opublikowania: 16.01.2016
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz