"Polityczność podmiotu. Spór o podmiotowość polityczną w świetle zwrotu językowego" – nowa monografia doktoranta naszego Wydziału

Uprzejmie informujemy, że ukazała się nowa publikacja doktoranta naszego Wydziału.

Autor: Piotr Sawczyński

Tytuł publikacji

• w języku polskim: Polityczność podmiotu. Spór o podmiotowość polityczną w świetle zwrotu językowego

• w języku angielskim: Subject and the Political: The Linguistic Turn and the Dispute over Political Subjectivity

Nazwa wydawnictwa: Universitas

Miejsce i data wydania: Kraków 2016

Ilość stron: 136

Ilość arkuszy wydawniczych: 7,5

Numer ISBN/ISSN: 97883-242-2756-3

Słowa kluczowe

• w języku polskim: podmiot, polityczność, zwrot językowy, Jürgen Habermas, Ernesto Laclau, Chantal Mouffe, Harold Bloom

• w języku angielskim: subject, the political, the linguistic turn, Jürgen Habermas, Ernesto Laclau, Chantal Mouffe, Harold Bloom

Opis publikacji:

Książka Polityczność podmiotu jest pierwszą na polskim rynku próbą systematycznej analizy wpływu, jaki na rozumienie podmiotowości politycznej wywarł zwrot językowy – jeden z najważniejszych przełomów teoretycznych we współczesnej humanistyce. Wbrew ciągle dominującemu w analizach zjawisk politycznych ujęciu liberalnemu, autor uznaje podmiot za konstrukt, który nieuchronnie zapośredniczony jest w języku. Proponując oryginalną koncepcję polityki jako praktyki emancypacyjnej, stara się równocześnie określić warunki, jakie podmiot musi spełnić, aby zasadnie określać go mianem "politycznego".

Praca krytycznie omawia zarówno stanowiska podkreślające konsensualny potencjał języka (Jürgen Habermas), jak i te, które widzą w nim głównie siłę antagonizującą (Ernesto Laclau i Chantal Mouffe). Problematyzując ich zwyczajową opozycyjność, autor wysuwa koncepcję alternatywną, dostrzegającą w świecie języka zarówno zagrożenie, jak i szansę dla politycznego sprawstwa.

Dr hab. Andrzej Leder, prof. IFiS PAN:

"Praca erudycyjna, śmiało stosująca nieortodoksyjne narzędzie, jakim jest "krytyka antytetyczna" Harolda Blooma w odniesieniu do teorii politycznej. W przekonujący sposób zestawia ze sobą teorie, które nie wywodzą się ze wspólnego obszaru myślenia i języka".

Data opublikowania: 21.04.2016
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz