"World Youth Days. A Testimony to the Hope of Young People" – nowa publikacja pod redakcją m.in. pracownika naszego Wydziału

Uprzejmie informujemy, że ukazała się nowa publikacja pod redakcją pracownika naszego Wydziału:

Redaktorzy: ks. Józef Stala, Andrzej Porębski

Tytuł publikacji: World Youth Days. A Testimony to the Hope of Young People

Nazwa wydawnictwa: Wydawnictwo Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

Miejsce i data wydania: Kraków 2016

Ilość stron: 572

Numer ISBN: 978-83-7438-525-1 (druk), 978-83-7438-526-8 (on line)

• w języku polskim: młodzież, Światowe Dni Młodzieży, duchowość, wartości,

• w języku angielskim: youth, World Youth Days, spirituality, values.

Opis publikacji:

Prezentowana publikacja dotyczy wydarzenia niezwykłego, bezprecedensowego – Światowych Dni Młodzieży. Idea papieża Jana Pawła II, aby zaprosić w jedno, wybrane miejsce katolicką młodzież z całego świata, od początku miała nie samych tylko entuzjastów. Kolejne Światowe Dni Młodzieży, a było ich dotychczas trzydzieści (w tym trzynaście o charakterze międzynarodowego spotkania „globalnego", a siedemnaście przeżywanych na poziomie diecezjalnym), gromadziły coraz większe rzesze uczestników. Szacuje się, że za pontyfikatu Jana Pawła II w tych spotkaniach międzynarodowych wzięło udział ponad 11,5 milionów młodych ludzi ze wszystkich kontynentów. Następcy Jana Pawła II – Benedykt XVI i Franciszek, kontynuowali zapoczątkowaną przez Niego tradycję, spotykając się z kolejnymi prawie siedmioma milionami młodych ludzi.

Redaktorom prezentowanego tutaj tomu udało się nakłonić do współpracy liczne, zróżnicowane, ale nader kompetentne grono Autorów. W pierwszej części głos zabierają m.in. najbliżsi współpracownicy Jana Pawła II, będący świadkami rodzącej się idei światowych spotkań młodych katolików i jej kolejnych realizacji – kard. Stanisław Dziwisz, kard. Stanisław Ryłko, abp Celestino Migliore, Marcello Bedeschi. Obok nich wypowiedzą się także osoby z tzw. pokolenia JP2, które przejęły dziedzictwo pierwszych ŚDM i włączyły się w organizację kolejnych – w swoich ojczystych krajach (Danny Casey, Thomas Rosica, Nathalie Becquart, Paul Metzlaff), oraz wybitni specjaliści, obserwujący ŚDM z perspektywy swoich dziedzin – społecznej komunikacji, prawa, etyki, geografii czy dziennikarstwa.

W części drugiej zgromadzono głosy autorów piszących o sprawach współczesnej młodzieży, ale z bardzo różnych punktów widzenia – pedagogów, psychologów, kulturoznawców, antropologów. Dzięki temu zyskamy wyobrażenie o tym, jak coraz bardziej wielowymiarowe stawały się każde kolejne ŚDM, rozwijając swoje główne - duchowe przecież - przesłanie. Można dzisiaj bez cienia wątpliwości stwierdzić, że ŚDM dały milionom młodych ludzi możliwość przeżycia ogromnej wspólnoty wiary i wartości, ale zarazem doświadczenie równie ogromnej różnorodności form wyrazu tej wspólnoty. Wreszcie część trzecia pozwoli Czytelnikom na dostrzeżenie i zgłębienie duchowego wymiaru ŚDM.

Data opublikowania: 10.08.2016
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz