Bezpieczeństwo międzynarodowe Aspekty metodologiczne i systemowe - nowa publikacja pod redakcją pracownika naszego Wydziału

Uprzejmie informujemy, że nakładem Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się książka pod redakcją Piotra Bajora pt. "Bezpieczeństwo międzynarodowe Aspekty metodologiczne i systemowe"

Autor: Piotr Bajor

Tytuł publikacji

• w języku polskim: Bezpieczeństwo międzynarodowe Aspekty metodologiczne i systemowe,
  • w języku angielskim: International security. Methodological and systemic aspects

Nazwa wydawnictwa: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Miejsce i data wydania: Kraków 2020

Ilość stron: 264

Ilość arkuszy wydawniczych: objętość 16,5 arkusza

Numer ISBN/ISSN: 978-83-233-4970-9

Ilość punktów: 20 pkt

• w języku polskim: bezpieczeństwo międzynarodowe, metodologia
  • w języku angielskim: international security, methodology

Opis publikacji:

Nowa publikacja WSMiP dotycząca bezpieczeństwa międzynarodowego

Miło nam poinformować, że na rynku wydawniczym ukazała się nowa publikacja dotycząca problematyki bezpieczeństwa międzynarodowego, przygotowana pod redakcją pracownika WSMiP dr. hab. Piotra Bajora. Wśród Autorów publikacji są również pracownicy WSMiP: dr Magdalena Lisińska, Prof. Marek Czajkowski oraz dr Błażej Sajduk.

Monografia dotyczy bezpieczeństwa międzynarodowego ze szczególnym uwzględnieniem aspektów metodologicznych i systemowych. Autorzy poszczególnych artykułów poruszają kwestie związane z badaniami systemowymi w naukach o bezpieczeństwie oraz zagadnienia metodologii badań bezpieczeństwa.

Autorzy omawiają nowy ład międzynarodowy, transformację porządku europejskiego po zimnej wojnie i wpływ czynnika technologicznego na międzynarodowy wymiar bezpieczeństwa. Autorzy analizują również aspekty systemowe i regionalne. Opisują rolę i znaczenie sił specjalnych w walce z zagrożeniami współczesnego bezpieczeństwa międzynarodowego, a także polityczny i technologiczny wymiar mocarstwowości kosmicznej. W ramach problematyki regionalnej omawiają dylematy i wyzwania polityki bezpieczeństwa europejskiego państwa średniego (na przykładzie Republiki Czeskiej), poruszają kwestię wspólnoty bezpieczeństwa w odniesieniu do organizacji Mercosur oraz analizują wyzwania geopolityczne Białorusi po zakończeniu „pauzy strategicznej”.

Dopełnieniem analizowanego wymiaru regionalnego są teksty poświęcone zagrożeniom ekonomicznego wymiaru bezpieczeństwa w strategiach bezpieczeństwa narodowego państw bałtyckich, a także wpływowi sytuacji w Ukrainie i w Republice Białorusi na bezpieczeństwo Polski w koncepcjach i praktyce politycznej ugrupowań prawicowych w Polsce po 2015 roku.

Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do lektury publikacji.

bezpieczeństwo międzynarodowe okładka książki

Polecamy również
<span lang="en">Religion and American Politics – Domestic and International Contexts</span> - nowa publikacja pod redakcją pracowniczki naszego Wydziału

Religion and American Politics – Domestic and International Contexts - nowa publikacja pod redakcją pracowniczki naszego Wydziału