Nowy numer czasopisma "Teoria Polityki"

Z przyjemnością informujemy, iż ukazał się V numer międzynarodowego czasopisma TEORIA POLITYKI. Jednostką odpowiedzialną za numer był Zakład Teorii Polityki Uniwersytetu Gdańskiego.

V numer czasopisma "Teoria Polityki"

Redaktorami prowadzącymi tomu są Jarosław Nocoń, Dominik Bień.

Tematem wiodącym numeru czasopisma „Teoria Polityki” w 2021 roku jest biologia i polityka. Na ironię zakrawa fakt, że natura, która zgodnie z pozytywistycznym paradygmatem (jak nam się wydawało) została zepchnięta w znacznym stopniu przez postęp cywilizacyjny poza sferę naszej zachodnioeuropejskiej świadomości, wraca tylnymi drzwiami przypominając, że to ona jest ostateczną instancją. Jak widzimy na przykładzie COVID 19 ten na pierwszy rzut oka truizm dotyczy zarówno sfery polityki, stosunków społecznych, relacji międzynarodowych jak i kształtowania procesów ekonomicznych. Biologiczna konieczność o której zdążyliśmy zapomnieć obudowując ją techniką i kulturą wraca ze zdwojoną siłą w starej formie (choroby zakaźnej) ale w nowym otoczeniu (neoliberalizm)”. [Dominik Bień].

Autorami większości artykułów są polscy teoretycy polityki. Wśród zagranicznych autorów są Richard W. Bloom (Embry-Riddle Aeronautical University) oraz Alvydas Jokubaitis (Vilnius University).

Zachęcamy do lektury.

Numer dostępny jest na stronie internetowej wydawcy

okładka książki teoria polityki numer piąty

Polecamy również
"Na drodze do samodzielności. Ewolucja instytucji samorządu Inuitów w kanadyjskiej Arktyce" - nowa publikacja autorstwa pracownika naszego Wydziału
OBWE.pl - raport oraz gra decyzyjna dotycząca przewodnictwa Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w 2022 r.
<span lang="en">Global Political Leadership. In Search of Synergy</span> - nowa publikacja autorstwa pracowniczki naszego Wydziału
Global Political Leadership. In Search of Synergy - nowa publikacja autorstwa pracowniczki naszego Wydziału
<span lang="en">"Regional Policy in China. Development and Strategic Challenges"</span> - nowa publikacja autorstwa pracownika naszego Wydziału
"Regional Policy in China. Development and Strategic Challenges" - nowa publikacja autorstwa pracownika naszego Wydziału