czerwiec 2024

20240603

Warsztat Studencki ‘‘Idea Risorgimento w refleksji polsko-włoskiej – historia i współczesność’’

Data: 03.06.2024
Czas rozpoczęcia: 15:00
Miejsce: Budynek WSMiP UJ, ul. Reymonta 4, Kraków, sala 038
Organizator: Grupa badawcza w ramach grantu Inicjatywa Doskonałości UJ "Konkurs na rozwój współpracy z otoczeniem zewnętrznym uczelni (IV edycja)" oraz Koło Naukowe Myśli Geopolitycznej UJ
Kontakt: dr Mirela Marta Banach (mirela.banach@uj.edu.pl), dr hab. Małgorzata Kiwior-Filo (malgorzata.kiwior-filo@uj.edu.pl)
Witryna internetowa wydarzenia: Facebook Event Link

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztacie studenckim ‘‘Idea Risorgimento w refleksji polsko-włoskiej – historia i współczesność’’ organizowanym przez grupę badawczą w ramach grantu Inicjatywa Doskonałości UJ "Konkurs na rozwój współpracy z otoczeniem zewnętrznym uczelni (IV edycja)" oraz Koło Naukowe Myśli Geopolitycznej UJ.

Warsztat, będący jednodniowym wydarzeniem, ma na celu pogłębienie wiedzy na temat fenomenu Risorgimento jako tradycji wpisującej się w dynamikę zmian w XIX-wiecznej Europie oraz jego znaczenia dla relacji polsko-włoskich na przestrzeni wieków. Wydarzenie to będzie stanowić platformę do wymiany wiedzy i poglądów, integrując środowisko akademickie oraz studenckie.

Warsztat zostanie zainaugurowany powitaniem Dyrektora Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie Matteo Ogliariego, po którym odbędzie się panel ekspercki z udziałem:

• dr hab. Małgorzaty Kiwior-Filo

• dr Mireli Marty Banach

• dr Krzysztofa Strzałki

• dr Bartosza Kwiecińskiego

• dr hab. Stefana Bielańskiego (UKEn)

Koło Naukowe Myśli Geopolitycznej UJ odegra aktywną rolę podczas wydarzenia, a panele dyskusyjne będą miały charakter mieszany, łącząc prezentacje ekspertów i studentów. Tematyka paneli obejmie analizę historycznych i współczesnych aspektów idei Risorgimento oraz jej wpływu na kształtowanie tożsamości narodowej oraz relacje międzynarodowe Polski i Włoch.

Ponadto, na początku i na końcu warsztatu, przeprowadzony zostanie sondaż za pomocą platformy Menti, mający na celu ocenę poziomu wiedzy uczestników na temat Risorgimento oraz zebranie ich opinii na temat omawianych zagadnień. Warsztat zakończy się otwartą dyskusją, podczas której wszyscy uczestnicy będą mogli wymieniać poglądy i zadawać pytania.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych już 3 czerwca 2024 w godzinach 15:00-17:15 do sali 038.

warsztat studencki idea risorgimento w refleksji polsko-włoskiej