październik 2022

20221017

Relacja z konferencji Horizon Europe Week conference "China and Europe at the Edge of Chaos? Trends, Frameworks, Challenges"

Data: 17.10.2022 - 19.10.2022
Miejsce: WSMiP, Ul. Reymonta 4, pokój, 207
Organizator: Centre of International Studies and Development
Kontakt: Monika Pająk, monika.pajak@uj.edu.pl

W dniach 17-19 października na naszym Wydziale miał miejsce Horizon Europe Week. Jest  to inicjatywa stworzona w celu zacieśnienia międzynarodowej współpracy między naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego a naukowcami z uczelni i instytucji zagranicznych, której głównym celem jest wspólne opracowywanie aplikacji do programów i projektów badawczych.

Tematyczny obszar konferencji koncentrował się na relacjach Chin oraz Europy i został podzielony na dwa główne wątki o nazwie “A clash of connectivities?” oraz “Crossing the red lines?”. Wśród poruszonych tematów znalazły się: Inicjatywa Pasa i Szlaku, globalne bezpieczeństwo, chińskie inwestycje w Europie i w państwach Globalnego Południa, chińska soft-power i self-image, konkurencja gospodarcza w Europie, chińskie inwestycje cyfrowe oraz zmieniające się narracje o Chinach w Unii Europejskiej.

Druga część konferencji miała na celu wzmocnienie współpracy międzynarodowej pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a wiodącymi jednostkami naukowymi oraz powołanie konsorcjum do ubiegania się o międzynarodowe granty. Omawiane projekty to, między innymi: Horizon Europe Projects (Twinning, Maria Curie-Skłodowska Actions), Erasmus+ Partnerships For Cooperation oraz Erasmus+ Jean Monnet Actions.

Funkcję przewodniczących objęli prof. Marcin Grabowski i prof. Emilian Kavalski. Mieliśmy zaszczyt gościć tak wspaniałych gości jak: Prof. Elena Korosteleva (Uniwersytet Warwick, Wielka Brytania), Prof. Carol Wise (Uniwersytet Południowej Kalifornii, Stany Zjednoczone), Prof. Ewa Trojnar (Uniwersytet Jagielloński), Prof. Magdalena Góra (Uniwersytet Jagielloński), Dr Louise Curran (Toulouse Business School, Francja), Dr Simone Dossi (Uniwersytet Mediolański, Włochy), Dr Jeremy Garlick (Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Pradze, Czechy), Dr Kolja Raube (Katolicki Uniwersytet w Leuven, Belgia), Dr Csaba Moldicz (Mathias Corvinus College, Węgry), Dr Dariusz Stolicki (Uniwersytet Jagielloński), Dr Kamila Szczepanska (University Turku, Finlandia), Dr Monique Taylor (University Helsiński, Finlandia) and Dr Plamen Tonchev (Institute for International Economic Relations, Grecja).

Zdjęcie uczestników konferencji siedzących wokół stołu