Zaproszenie na wystawę San i Aka. Rdzenne kultury Afryki Subsaharyjskiej

San i Aka. Rdzenne kultury Afryki Subsaharyjskiej – wystawa organizowana przez Jagiellońskie Centrum Badań Afrykanistycznych, Bibliotekę Jagiellońską oraz Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Od 10 maja 2024 r. w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej można obejrzeć wystawę „San i Aka. Rdzenne kultury Afryki Subsaharyjskiej”, zorganizowaną przez Jagiellońskie Centrum Badań Afrykanistycznych, Bibliotekę Jagiellońską oraz Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli (MEK) – instytucję partnerską JCBA. Wystawa towarzyszy obchodom 10-lecia powstania Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych (2014-2024) oraz VII Kongresowi Afrykanistów Polskich, który odbędzie się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w dniach 23-25 maja 2024 r.

Na wystawie zaprezentowano unikatowe obiekty oraz archiwalia związane z kulturą Sanów (Buszmenów) z kolekcji prof. Romana Stopy, znajdującej się w zbiorach Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, oryginalne przedmioty codziennego użytku Pigmejów Aka wraz z autentycznym pigmejskim domkiem z prywatnych zbiorów Izabeli Cywy, członkini JCBA, która od ponad dekady pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej wśród przedstawicieli tej grupy etnicznej, a także zbiór prac prof. Stopy przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej.

Wystawa jest częścią projektu „Interakcje i wpływy: badania afrykanistyczne w dialogu z otoczeniem społecznym i kulturalnym uczelni” realizowanego w ramach Konkursu Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ (WSMiP UJ) na rozwój współpracy z otoczeniem zewnętrznym uczelni.

9 maja 2024 r. miał miejsce wernisaż wystawy „San i Aka. Rdzenne kultury Afryki Subsaharyjskiej”, w czasie którego głos zabrali członkowie zespołu kuratorskiego: Izabela Cywa (JCBA), prof. dr hab. Robert Kłosowicz (JCBA), Mateusz Król (MEK) oraz Jacek Kukuczka (MEK), jak również dyrektorzy jednostek współpracujących przy tworzeniu i organizacji tego przedsięwzięcia: Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej dr hab. Remigiusz Sapa, prof. UJ, Dyrektorka Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie Monika Dudek oraz występujący niejako w podwójnej roli Dyrektor Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych, prof. dr hab. Robert Kłosowicz.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 25 maja 2024 r. we wspomnianej sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3) od poniedziałku do piątku (10:00-17:00) oraz w soboty (10:00-14:00), wstęp wolny.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Zespół kuratorski: Izabela Cywa (JCBA), prof. dr hab. Robert Kłosowicz (JCBA), Mateusz Król (MEK), Jacek Kukuczka (MEK)

Projekt wystawy: Izabela Cywa (JCBA), Jacek Kukuczka (MEK), Iwona Wawrzynek (BJ)

Identyfikacja wizualna: Michał Worgacz (BJ)