Studenci WSMiP z wizytą śladami integracji europejskiej

Studenci studiów podyplomowych Dyplomacja Kulturalna pod opieką pani dr hab. Bożeny Gierat-Bieroń, prof. UJ, odbyli na 20-lecie naszej akcesji do UE podróż studyjną śladami integracji europejskiej do Brukseli. Podróż miała miejsce w dniach 12-15 maja 2024.

Studenci zostali zaproszeni na wykłady do Komisji Europejskiej (temat: sektor kultury i kreatywny, Zielony Ład, rola i funkcjonowanie instytucji unijnych). Wykładowcami byli: dr Michał Rynkowski (służba prawna), Julia Ziemann (DG ds Klimatu) oraz Małgorzata Szlendak (DG ds Kultury). Spotkanie z panią europosłanką Danutą Hubner, byłą Komisarz ds. Rozwoju Regionalnego odbyło się w salach gościnnych Parlamentu Europejskiego, po turze zwiedzania PE oraz Parlamentarium, a także Domu Historii Europy. Studenci byli także gośćmi Stałego Przedstawicielstwa RP przy Komisji Europejskiej, gdzie posłuchali o założeniach strategicznych współpracy zagranicznej RP, przedstawionych przez pana Jakuba Krawczyka, analityka ds. strategii, promocji i dyplomacji publicznej. Również w Stałym Przedstawicielstwie studenci odbyli debatę z Panią Katarzyną Krause, dyrektorką Instytutu Polskiego w Brukseli. Ważny punkt programu to także spotkanie z Panią Sybillą Britani z centrali EUNIC w Brukseli.

Wisienką na torcie całego wyjazdu okazało się spotkanie "plenerowe" z pisarką Grażyną Plebanek, mieszkającą na stałe w Brukseli, autorką ksiażki "Bruksela".