Nowe studia podyplomowe Wydziału w Londynie: „Polsko - brytyjskie partnerstwo strategiczne w UE i NATO"

Uniwersytet Jagielloński  - Polski Uniwersytet na Obczyźnie
Zapraszają na podyplomowe studia w Londynie:
Polsko - brytyjskie partnerstwo strategiczne w UE i NATO"

W ostatnich latach obserwujemy wzrastającą rolę polsko-brytyjskich relacji ekonomicznych, kulturalnych, oraz politycznych i militarnych. Ścisłej współpracy w ramach NATO i UE, a także wzrastającej roli Polski na arenie międzynarodowej towarzyszy stała obecność Polonii na Wyspach Brytyjskich i coraz liczniejsze odwiedziny Brytyjczyków w Polsce. Ponieważ znaczenie polsko – brytyjskiego partnerstwa będzie coraz bardziej zyskiwało na znaczeniu, zapraszamy na interdyscyplinarne, podyplomowe studia na najwyższym poziomie.

Studia skierowane są do wszystkich, którzy interesują się polsko-brytyjskimi relacjami i znają biegle zarówno język angielski jak i polski.

Celem studiów jest dostarczenie pogłębionej i aktualnej wiedzy, która będzie stanowić ważną przepustkę do instytucji polskich i brytyjskich zajmujących się współpracą na różnych polach. Studia podyplomowe stanowią interesującą propozycję edukacyjną dla tych, którzy zakończyli cykl studiów co najmniej na poziomie licencjatu (BA) i są zainteresowani poszerzeniem swych kompetencji.

Studia organizuje Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, jednej z najstarszych uczelni w Europie, we współpracy z założonym w 1939 roku Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie.

Wykłady i konwersatoria prowadzić będą nie tylko wybitni pracownicy naukowi związani z UJ, PUNO, ale także politycy, dyplomaci, specjaliści w danej dziedzinie, głównie Polacy i Brytyjczycy.

Studia obejmują 10 zjazdów w piętnastogodzinnych blokach (150 godzin wykładów, konwersatoriów, seminariów).

Studia zakończone będą świadectwem ukończenia studiów UJ oraz PUNO. Warunkiem uzyskania świadectwa będzie zaliczenie przedmiotów, a także pracy dyplomowej (indywidualnej lub zespołowej).

Większość zajęć odbywać się będzie w PUNO mającym swoją siedzibę w POSK (Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, 238-246 King Street, London W6 0RF), wybrane wykłady odbędą się także w innych miejscach np. w Instytucie Sikorskiego, w Museum of London.

Absolwenci zdobędą aktualną i pogłębioną wiedzę dotyczącą Rzeczypospolitej Polskiej i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej nt. strategicznych celów dyplomacji polskiej i brytyjskiej w szerokim kontekście historycznym, kulturalnym i ekonomicznym.

Ukończenie tych studiów pomoże podjąć pracę we wszelkich polsko-brytyjskich przedsięwzięciach: dyplomatycznych,

• kulturalnych,
  • handlowych,
  • eksperckich,
  • turystycznych.

Absolwent będzie sprawnie poruszał się w problematyce stosunków polsko-brytyjskich. Będzie wykazywał się znajomością następujących obszarów:

• dyplomacji,
  • najważniejszych instytucji,
  • polityki,
  • bezpieczeństwa narodowego.

Będzie przygotowany do pracy w instytucjach polskich, brytyjskich i europejskich ze specjalnością stosunków polsko-brytyjskich (w tym m.in. w instytucjach rządowych, w think-tankach (instytucjach eksperckich), instytucjach społeczno-kulturalnych, w mediach, w organizacjach pozarządowych. Zajęcia będą miały zarówno charakter teoretyczny, jak i praktyczny z uwzględnieniem pracy zespołowej z użyciem tzw. case study (studium przypadku). Studia te będą także dla ich absolwentów źródłem cennych kontaktów.

Ważniejsze zagadnienia:
1.    Polska na przestrzeni dziejów: rys historyczny i geopolityczny.
2.    Dzieje relacji polsko – brytyjskich.
3.    Polska po jesieni narodów 1989.
4.    Wielka Brytania na przestrzeni dziejów: rys historyczny i geopolityczny.
5.    Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii dziś.
6.    Polska i Wielka Brytania w UE.
7.    Polska i Wielka Brytania w NATO.
8.    Europa Środkowa i Wschodnia – znaczenie geopolityczne.
9.    Strategiczne cele w dzisiejszej polityce zagranicznej Polski i Wielkiej Brytanii.

Wymagane ukończone studia licencjackie (BA) i znajomość języka polskiego oraz języka angielskiego. Ośrodkiem organizującym rekrutację jest PUNO.

Osoby starające się na studia podyplomowe muszą złożyć:

• podanie o przyjęcie na studia podyplomowe
  • odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych lub ksero dyplomu poświadczone przez jednostkę przyjmującą dokumenty,
  • kwestionariusz osobowy, CV ze zdjęciem
  • umowa zawarta w formie pisemnej między uczelnią a uczestnikiem studiów podyplomowych dotycząca świadczonych usług edukacyjnych
  • kserokopię dowodu osobistego, paszportu lub innego ID
  • Dokument potwierdzający biegłą znajomość języka polskiego i języka angielskiego (na poziomie FCE) lub oświadczenie o biegłej znajomości języków polskiego i angielskiego.
  • Dowód wpłaty całego  czesnego

Zapisy na rok akademicki 2011/2012 rozpoczynają się 1 czerwca a kończą 9.10.2011.

O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń.

W roku akademickim 2011/2012 promocyjna cena: 800 funtów!

Adres:

Polski Uniwersytet na Obczyźnie w Londynie
The Polish University Abroad
POSK – Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny
238-246 King Street, London W6 0RF

Nr konta:

Polski Uniwersytet na Obczyznie/The Polish University Abroad
Sort code: 20-35-90
Account number 60747025
IBAN: GB32 BARC 2035 9060 7470 25
SWIFTBIC: BARCGB22
Barclays Bank
Hammersmith Branch
75 King Street
London W6 9HY

Przyjmowane są także wpłaty gotówkowe oraz czeki wystawiane na PUNO.

Sekretariat:

poniedziałki i środy, w godz. 4pm - 7pm (16:00 - 19:00)
tel/fax: +44 208 846 9305
e-mail: uj@puno.edu.pl

Dojazd:

Metro: Ravenscourt Park (District Line), Hammersmith (District Line, Hammersmith & City Line, Piccadilly Line)

Autobusy: 27, 190, 267, 290, 391, H91, N67, N97 (przystanek: Ravenscourt Park Station)

Strony internetowe jednostek:

www.puno.edu.pl