Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Najnowsze publikacje prof. Janusza J. Węca

Wpływ integracji europejskiej na przemiany kulturowe i rozwój społeczno-gospodarczy Euroregionu "Śląsk Cieszyński"

„Redaktorowi tomu, doświadczonemu badaczowi Januszowi Józefowi Węcowi, udało się zgromadzić kompetentny zespół specjalistów, posiadający już w swoim dorobku niemałe osiągnięcia w zakresie badania procesu integracji europejskiej, i to w różnych aspektach. Silną stroną pracy są wywiady badawcze (łącznie 48), które przeprowadzono według określonej koncepcji i planu. Objęto nimi możliwie szerokie spektrum społeczne: samorządowców i urzędników pracujących na rzecz Euroregionu „Śląsk Cieszyński", działaczy organizacji pozarządowych, nauczycieli i wreszcie mieszkańców. Wywiady te posłużyły za materiał wyjściowy do innych, pogłębionych studiów. Autorów książki szczególnie interesowały pytania o kierunek przemian społecznych, ekonomicznych i kulturowych na obszarze Euroregionu. (…) W ten sposób otrzymaliśmy interesującą pracę zbiorową prezentującą wysoki poziom merytoryczny i warsztatowy. Rzetelność i solidność widoczna jest w każdym miejscu książki. Przytoczone dane i pogłębione analizy (…) stanowić mogą wskazówki i inspirację do działania dla władz Euroregionu „Śląsk Cieszyński" oraz znakomity materiał porównawczy dla innych euroregionów istniejących przy południowej granicy Polski. Publikacja niewątpliwie stanowić będzie znaczący wkład w polskie badania nad euroregionami i polityką regionalną Unii Europejskiej".

 

Z recenzji Prof. dr. hab. Bogdana Koszela

Spis treści

Pierwsza polska prezydencja w Unii Europejskiej. Uwarunkowania – Procesy decyzyjne – Osiągnięcia i niepowodzenia

„Przedmiotowa monografia jest potrzebnym przedsięwzięciem wydawniczym, co najmniej z trzech przyczyn: stanowi podsumowanie polskiej, zakończonej już prezydencji; dostarcza przeglądu aktualnych problemów integracji europejskiej; jest napisana przez znawcę poruszanej problematyki (…). Jest to opracowanie dojrzałe, napisane z różnych perspektyw metodo- logicznych, ale przede wszystkim porządkujące i hierarchizujące przekazywaną wiedzę. Jego redakcja wydaje się bardzo potrzebna i jest oczekiwana zarówno przez środowiska akademickie europeistów, prawników, politologów, przedstawicieli stosunków międzynarodowych, jak i czytelników interesujących się integracją europejską i rolą w niej Polski".

Z recenzji

Prof. dr. hab. Konstantego Adama Wojtaszczyka

Spis treści

Spór o kształt ustrojowy Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej w latach 1950-2010. Miedzy ideą ponadnarodowości a współpracą międzyrządową. Analiza politologiczna

Celem badawczym rozprawy jest odtworzenie dynamiki procesu integracji europejskiej w latach 1950-2010 z punktu widzenia wzajemnych relacji między ideą ponadnarodowości a współpracę międzyrządową. Przedmiotem analizy nie jest jednak cały proces integracji, lecz jedynie ewolucja ustroju Wspólnot Europejskich, a następnie Unii Europejskiej. Wszelako spośród kwestii ustrojowych analizie poddane zostały tylko tzw. zagadnienia horyzontalne, czyli takie, które przenikają całą materię Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej. Są to: status prawno-międzynarodowy oraz podstawy aksjologiczne Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej; zasady regulujące stosunki między Unią Europejską a państwami członkowskimi oraz zasady i kategorie podziału kompetencji pomiędzy Unią a tymi państwami; katalog aktów prawnych i procedur legislacyjnych; system instytucjonalny Wspólnot Europejskich, a następnie Unii Europejskiej; budżet Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej; legitymacja demokratyczna i proces kształtowania się tożsamości Unii Europejskiej; legitymacja demokratyczna i proces kształtowania się tożsamości Unii Europejskiej; pozycja parlamentów narodowych w procesie legislacyjnym Unii Europejskiej; mechanizm wzmocnionej współpracy oparty na koncepcji elastycznej integracji, a także procedury rewizji traktatów.

Spis treści

Więcej o książce

Traktat Lizboński. Polityczne aspekty reformy ustrojowej Unii Europejskiej w latach 2007-2009

„W polskiej literaturze naukowej obejmującej problematykę integracji europejskiej jak dotychczas widoczny był niedosyt specjalistycznych, a co najważniejsze pogłębionych opracowań naukowych dotyczących problematyki politycznych aspektów reformy ustrojowej Unii Europejskiej w latach 2007-2009 (…). Truizmem byłoby stwierdzenie, że podjęcie się takiego zadania badawczego wymagało niemałego doświadczenia, erudycji pisarskiej, a także rozległej wiedzy. Autor recenzowanej monografii bez wątpienia wypełnia wszystkie wskazane powyżej zdolności, cechy i warunki.  W recenzowanej pracy mamy do czynienia z interesującym i wyjątkowym w literaturze naukowej przedmiotu połączeniem rekonstrukcji zdarzeń prowadzących do przyjęcia traktatu z analizą jego zawartości. (…) Autor i jego rozważania badawcze uzasadniają umiejscowienie jego pracy w nurcie badań interparadygmatycznych, łącząc w sobie odwołania do teorii i metodologii, głównie z zakresu politologii i prawa". 

 

Z recenzji Prof. dr hab. Zbigniewa Czachóra

Spis treści

Więcej o książce

Published Date: 27.02.2013
Published by: Michał Olaś