Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

January 2024

20240122
Previous week
Next week

Spotkanie z dr. Rafałem Kwiecińskim, autorem książki W cieniu niepewności. Siła militarna Chin w erze Xi Jinpinga

Date: 22.01.2024
Start Time: 16:45
Place: Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, ul. Oleandry 2a, Kraków, Aula IBiDW UJ (sala 3.04)
Organiser: Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ
Contact: dr Magdalena Grela-Chen (magdalena.grela@uj.edu.pl)

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie autorskie z dr. Rafałem Kwiecińskim poświęcone książce W cieniu niepewności. Siła militarna Chin w erze Xi Jinpinga. Spotkanie poprowadzi dr hab. Łukasz Gacek, prof. UJ.

Opis książki:

Chiny agresywnie manifestują swoje roszczenia terytorialne na Morzu Południowochińskim i Morzu Wschodniochińskim, balansując na krawędzi konfliktu zbrojnego. Ich postawa wobec Tajwanu i działania podejmowane w Cieśninie Tajwańskiej naznaczone są przemocą i groźbą wojny.

Jeszcze większe znaczenie ma rywalizacja między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Proces modernizacji sił zbrojnych, który ChRL rozpoczęła ponad dwie dekady temu, przybiera dzisiaj postać wewnętrznego równoważenia Stanów Zjednoczonych. Chiny przeszły od rozwoju „nisz doskonałości”, wzmacniania zdolności do prowadzenia asymetrycznych działań wojennych, do rozbudowy potencjałów w sposób charakterystyczny dla supermocarstwa – na przykład przez budowanie lotniskowców, podnoszenie zdolności desantowych oraz zwiększanie zdolności operacyjnych floty podwodnej.

Otwarte pozostaje pytanie, jak zakończy się ta rywalizacja. Konflikt zbrojny między aspirującym a wciąż dominującym supermocarstwem nie musi być nieunikniony. Wydaje się jednak, że na naszych oczach wyłania się nowy układ dwubiegunowy, w którym konkurencja światowych potęg może przybrać bardziej zdecydowaną postać. Tym samym trwać będziemy w nieprzemijającym cieniu niepewności.

 

„Przedstawiona książka to zdecydowanie uczta intelektualna. Prezentuje wielość zjawisk, wydarzeń, które wyjaśniają kwestie strategii militarnej Chińskiej Republiki Ludowej. Autor umiejętnie korzysta z własnych przemyśleń, pogłębionych studiów związanych z problematyką siły militarnej Chin. Pokazuje bogaty dorobek intelektualny innych badaczy. […] Praca ta może być uzupełnieniem bibliografii dla studiujących nauki o polityce, nauki o bezpieczeństwie i stosunki międzynarodowe, ale również wszystkich, którzy interesują się sytuacją wewnętrzną i międzynarodową Chińskiej Republiki Ludowej”.

Z recenzji prof. dr hab. Małgorzaty Pietrasiak

Plakat promujący spotkanie autorskie z dr Rafałem Kwiecińskim autorem książki W cieniu niepewności. Siła militarna Chin w erze Xi Jinpinga