maj 2023

20230531

Wykład gościnny: Przestępstwa przeciwko środowisku i nielegalne rynki w Meksyku (2012-2022)

Data: 31.05.2023
Czas rozpoczęcia: 15:00
Miejsce: Wydział Studiów Międzynarodowych I Politycznych, ul. Reymonta 4, sala 037
Organizator: Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych
Kontakt: Monika Sawicka, monika.sawicka@uj.edu.pl

W trakcie spotkania przeanalizujemy liczbę procesów sądowych związanych z przestępstwami przeciwko środowisku w Meksyku pomyślnie wszczętych w latach 2012-2022. Spróbujemy również zidentyfikować regionalne nielegalne rynki dzikiej przyrody w Meksyku na podstawie oficjalnych danych. Badanie obejmuje trzy kadencje prezydenckie z różnych partii politycznych i dostarcza statystyk opartych na oficjalnych danych sądowych. Warto wspomnieć, że badania koncentrują się na pracy aktywistów środowiskowych i ich roli w kontekście skrajnej przemocy w Meksyku, jednym z państw najbardziej dotkniętych międzynarodową przestępczością zorganizowaną. Seminarium prezentuje badania przeprowadzone wspólnie z Socorro Flores.

Dr Zulia Orozco Reynoso - Pracownik naukowy w Instytucie Badań Społecznych (Instituto de Investigaciones Sociales, IIS) na Uniwersytecie Stanowym Dolnej Kalifornii (Universidad Autónoma de Baja California, UABC) i członkini meksykańskiej Krajowej Rady Humanistyki, Nauki i Technologii (Conacyt, poziom 1). Jest współautorką książki "Handel bronią palną na północnej granicy Meksyku” (Trafico de armas de fuego en la frontera norte de México). Obszary zainteresowań badawczych dr Orozco obejmują bezpieczeństwo granic oraz przestępczość zorganizowaną i nielegalne rynki na granicy amerykańsko-meksykańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem regionu CaliBaja.

plakat wydarzenie, ciężarówka z drewnem na zakręcie