"Etniczna mobilizacja Romów a Unia Europejska" – nagranie ze spotkania promującego książkę dr Małgorzaty Kołaczek

Uprzejmie informujemy, że na stronie naszego Wydziału w serwisie YouTube udostępnione zostało nagranie zawierające fragmenty spotkania promującego książkę dr Małgorzaty Kołaczek pt. "Etniczna mobilizacja Romów a Unia Europejska" (Wydawnictwo UJ, Kraków 2014, ss. 284).

Bezpośrednim interlokutorem Autorki był prof. dr hab. Tadeusz Paleczny. Spotkanie prowadziła dr Aleksandra Matykiewicz.

Spotkanie rozpoczęło się od oficjalnego powitania gości przez dr A. Matykiewicz w imieniu Kolegium Dziekańskiego WSMiP UJ.

Po wprowadzeniu, rozpoczęła się dyskusja związana z promowaną publikacją. Dotyczyła ona m.in. obecności mniejszości romskiej dawniej oraz we współczesnym świecie – w Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych i innych państwach. Wypowiedzi Autorki były na bieżąco komentowane przez profesora T. Palecznego.

Następnie prowadząca spotkanie oddała głos publiczności. Zgromadzeni goście zadawali pytania dotyczące treści publikacji, jak również samego procesu badawczego i przygotowań.

Po dyskusji, prowadząca podziękowało wszystkim za przybycie i udział spotkaniu oraz przypominiała o kolejnym spotkaniu promocyjnym.

Dr Małgorzata Kołaczek – adiunkt w Zakładzie Polityki Etnokulturowej Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ. Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracę doktorską obroniła na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ z zakresu nauk o polityce w roku 2011. Zajmuje się problematyką etniczną, zwłaszcza społecznością Romów i ich sytuacją w Europie Środkowo-Wschodniej oraz działalnością liderów i pozarządowych organizacji romskich. Tłumaczka tekstów naukowych i popularno-naukowych. Wśród prowadzonych przez nią zajęć można wymienić: Kampanie społeczne na rzecz grup mniejszościowych, Etniczna mobilizacja mniejszości, Cywilizacje współczesne.

Link do materiału wideo