Spotkanie konsorcjum VNDREAM – Visegrad Network for Research, Education and Mobility

Projekt wspólnych magisterskich studiów wyszehradzkich: spotkanie konsorcjum VNDREAM w UJ, 6 grudnia 2012 roku

6 grudnia 2012 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbyło się spotkanie konsorcjum VNDREAM – Visegrad Network for Research, Education and Mobility. Przedstawiciele uczelni partnerskich konsorcjum z Brna, Bańskiej Bystrzycy, Pecsu i Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ dyskutowali nad porozumieniem ustanawiającym wspólną procedurę organizacji studiów magisterskich : Joint Master Degree in International Relations: Europe from the Visegrad Perspective.

Omówione zostały kwestie curriculum, wspólnego dyplomu, akredytacji i promocji wspólnego programu studiów. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Samorządu Studentów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, którzy zgłosili ideę współpracy pomiędzy samorządami studenckimi w ramach sieci VNDREAM. Idea ta uzyskała wsparcie ze strony uczelni partnerskich konsorcjum.
Uczestnicy spotkania zadeklarowali, że w styczniu 2013 roku zostanie przyjęte porozumienie ustanawiające wspólną procedurę organizacji studiów magisterskich: Joint Master Degree in International Relations: Europe from the Visegrad Perspective.

10 grudnia 2012 roku w Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął się pierwszy etap naboru na ten program studiów. Na styczeń 2013 roku zaplanowane jest rozpoczęcie promocji wspólnego programu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Organizatorzy spotkania konsorcjum VNDREAM  w dniu 6 grudnia 2012 roku pragną bardzo serdecznie podziękować Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP za udzielone wsparcie dla projektu wspólnych studiów wyszehradzkich.
Szczegółowe informacje na temat projektu wspólnych studiów wyszehradzkich i działalności konsorcjum VNDREAM można znaleźć na stronie http://www.vndreamproject.eu

Joint Master Degree Programme in International Relations: Europe from the Visegrad Perspective

Program studiów oferuje  wiedzę na temat kluczowych wyzwań współczesnych stosunków międzynarodowych wymiarze globalnym, europejskim i regionalnym ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań gospodarczych, politycznych i społecznych wiążących się z implikacjami globalnego kryzysu gospodarczego, zagrożeń bezpieczeństwa a także rolą Europy i regionu wyszehradzkiego we współczesnym systemie międzynarodowym.
Kompetencje te będą budowane na fundamencie wiedzy o kanonie stosunków międzynarodowych.

Program studiów oferuje pogłębione wykształcenie z zakresu nauk o stosunkach międzynarodowych z obszaru nauk społecznych.
Studia drugiego stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe, specjalność: Europa z perspektywy wyszehradzkiej mają charakter interdyscyplinarny. Program studiów magisterskich w ramach konsorcjum VNDREAM zakłada realizację wspólnego curriculum w czterech uczelniach partnerskich w zakresie stosunków międzynarodowych, specjalizacja Europa w perspektywie wyszehradzkiej. Uczestnicy tego programu studiów realizują jego zakres we wszystkich uczelniach partnerskich, poczynając od Uniwersytetu Jagiellońskiego w semestrze pierwszym, gdzie realizowane są zajęcia kanoniczne dla kierunku stosunki międzynarodowe i specjalności "Europa w perspektywie wyszehradzkiej", poprzez studia w Uniwersytecie w Brnie, Peczu i Bańskiej Bystrzycy.

Po spełnieniu wszystkich wymogów, określonych w programie tych studiów absolwenci uzyskują tytuł zawodowy magistra zgodnie z wymogami nadawaniu tytułów zawodowych obowiązującymi w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Data opublikowania: 25.12.2012
Osoba publikująca: Michał Olaś