"Obrazy i klisze. Między wizualnymi biegunami pamięci" – nagranie ze spotkania promującego książkę dr. Bartosza Kwiecińskiego

Uprzejmie informujemy, że na stronie naszego Wydziału w serwisie YouTube udostępnione zostało nagranie zawierające fragmenty spotkania promującego książkę dr. Bartosza Kwiecińskiego (Centrum Badania Holocaustu UJ) pt. "Obrazy i klisze. Między wizualnymi biegunami pamięci" (Wydawnictwo Universitas, Kraków 2012, ss. 340).

Tytułowe bieguny wyznaczają filmy "Szoa" (1985) Clauda Lanzmana oraz "Lista Schindlera" (1993) Stevena Spilberga skrajnie odmiennie traktujące swój ponury temat.

W trakcie spotkania Autor opowiadał przede wszystkich o strategiach filmowych i literackich pokazywania Shoah. Skrytykował narzucanie sztuce zasad stosowności w opisywaniu Zagłady oraz przykładanie do niej rozmaitych teorii czy wręcz kalek interpretacyjnych. Twórcy mają prawo do posługiwania się własnym językiem, podobnie jak Zagłada opiera się tradycyjnym (politycznym, ekonomicznym psychologicznym, teologicznym) wyjaśnieniom.

W tych kontekstach dr Kwieciński oceniał także głośny obecnie film "Syn Szawła" László Nemesa.

Link do materiału wideo