Spotkanie z ambasadorem Indonezji

18 stycznia 2013 roku, gościem Jagiellońskich Spotkań Dyplomatycznych był JE Ambasador Republiki Indonezji w Polsce, dr Darmansjah Djumala. Ambasador spotkał się z prorektorem UJ, prof. dr hab. Piotrem Laidlerem oraz dziekanem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, prof. dr hab. Bogdanem Szlachtą.

Po spotkaniu, JE dr Darmansjah Djumala, w towarzystwie dziekana WSMiP UJ, zwiedził m.in. aulę Collegium Novum. W rozmowach podjęto kwestie związane z polsko-indonezyjską współpracą naukowo-badawczą, dalszym rozwojem studiów nad Indonezją na WSMiP UJ oraz oczekiwaną wymianą studentów.
Następnie, w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, gość wygłosił wykład zatytułowany Indonesia on the Move, w którym podkreślił wielkie zróżnicowane etniczne Indonezji oraz wskazał specyficzne dla tego kraju uwarunkowania geograficzne. Zwrócił także uwagę na fakt, że jego ojczyzna pozostaje państwem świeckim, a przy tym jest domem dla wyznawców pięciu religii, wśród nich – dla największej na świecie liczby wyznawców islamu. Ambasador zaznaczył, że hasło „Unity in Diversity" dla Indonezyjczyków nie jest wyłącznie sloganem. Po ogólnym wprowadzeniu, sporo uwagi dr Djumala poświęcił kwestiom dotyczącym indonezyjskiej gospodarki oraz jej miejscu wśród państw G20. Zasadniczą część wykładu stanowiło syntetyczne ukazanie podobieństw i analogii pomiędzy Polską i Indonezją, zaświadczających zdaniem Jego Ekscelencji o tym, że obydwa nasze narody łączy przede wszystkim przywiązanie do tych samych, prawdziwie humanistycznych wartości. Jednym z przywołanych przykładów była symbolika bieli i czerwieni, kolorów flag obu państw. Za najważniejszą analogię dr Darmansjah Djumala uznał fakt, że Polska i Indonezja są postrzegane w swoich regionach jako „ikony demokracji", jako kraje, dzięki którym rozpoczęły się wielkie procesy demokratyzacyjne, skutkujące nowym porządkiem politycznym współczesnego świata.

Wykład JE Ambasadora Republiki Indonezji w Polsce, był kolejnym wydarzeniem w cyklu Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne / Jagiellonian Diplomatic Encounters, zainicjowanym w roku akademickim 2012/2013 przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Data publikacji: 28.01.2013
Osoba publikująca: Michał Olaś